Sinopharm потенциал коронавирус вакцинасининг нархини эълон қилди
Хитойнинг Sinopharm компанияси коронавирус инфекциясига қарши потенциал вакцинанинг нархини эълон қилди. Компания раҳбариятининг маълум қилишича, икки марталик эмлаш нархи 1000 юандан (144,27 АҚШ доллари) ошмайди, South China Morning Post мақоласига таянган ҳолда хабар беради pharmvestnik.ru.
Компания маълумотларига кўра, вакцина 2020 йил охирида кенг фойдаланишга тайёр бўлади. Ҳозирда компания регулятор органлар тасдиғини олиш учун зарур бўлган вакцина самарадорлиги тўғрисидаги маълумотларни олиш учун Бирлашган Aраб Aмирликларида клиник синовларнинг якуний босқичини бошлади.
Вакцина қиймати Хитойнинг Миллий тиббий суғурта дастури томонидан қопланиши ёки бепул эмлаш тизимига киритилиши ҳақида ҳозирча маълумот йўқ. Sinopharm компанияси ўзининг Ухан ва Пекин шаҳарларидаги заводларида йилига 200 миллион дозадан ортиқ вакцинани ишлаб чиқаришга тайёр.
Aввалроқ АҚШнинг Moderna компанияси кичкина буюртмалар учун номзод вакцинасининг нархи ҳар бир дозаси учун 32-37 долларни ташкил этишини эълон қилганди. Июль ойида AҚШ ҳукумати Pfizer/BioNTech компанияси билан 50 миллион америкаликни эмлаш учун ҳар бир дозаси 40 долларга яқин қийматда вакцинани етказиб бериш тўғрисида шартнома имзолаган.

Sinopharm озвучила цену на свою потенциальную вакцину против коронавирусной инфекции
Китайская компания Sinopharm озвучила цену на свою потенциальную вакцину против коронавирусной инфекции. По словам руководства компании, цена за двукратное вакцинирование составит не более 1 тыс. юаней (144,27 долл.), пишет сайт pharmvestnik.ru со ссылкой на South China Morning Post.
Как отметили в компании, вакцина будет готова для широкого применения уже в конце 2020 года. Компания приступила к завершающей фазе клинических исследований в Объединенных Арабских Эмиратах, чтобы получить данные об эффективности вакцины, необходимые для дальнейшего одобрения регуляторных органов.
Лю Цзиньчжэнь не уточнил, будет ли стоимость вакцины покрываться Национальной программой медицинского страхования КНР и будет ли она включена в схему бесплатной вакцинации страны.
Sinopharm готова ежегодно производить более 200 млн доз вакцины на своих предприятиях в Ухане и Пекине.
Ранее американская Moderna заявила, что цена на ее кандидатную вакцину при некрупных заказах составит 32—37 долл. за дозу. В июле правительство США подписало соглашение о поставках вакцины от Pfizer/BioNTech для вакцинации 50 млн американцев по цене около 40 долл. за дозу.