Сочи шаҳридаги “Евроосиё – бизнинг уйимиз” кўргазмасида Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда.
Сочи шаҳрида МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда. Россиянинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи органларига раислиги доирасида “Сириус” фан ва санъат боғида “Евроосиё – бизнинг уйимиз” кўргазмаси ташкил этилди.
Кўргазмадан кўзланган асосий мақсад, МДҲ мамлакатлари ўртасида ҳамкорликдаги муваффақиятли лойиҳаларни намойиш этишдан иборат. Саноат кооперацияси, озиқ-овқат хавфсизлиги ва агросаноат комплекси, энергетика, соғлиқни сақлаш, транспорт ва логистика, молия ва ўзаро ҳисоб-китоблар, туризм, спорт, таълим ва ёшлар сиёсати - кўргазманинг тематик йўналишлари бўлди.
Кўргазмада Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳам иштирок этмоқда.
Саноат кооперацияси, озиқ-овқат хавфсизлиги ва агросаноат комплекси, энергетика, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, транспорт ва логистика, молия ва ўзаро ҳисоб-китоблар, туризм, спорт, таълим ва ёшлар сиёсати - кўргазманинг тематик йўналишлари бўлди.
Ўзбекистон кўргазмада 5 та миллий стенд билан иштирок этиб, унда саноат кооперациясига киритилган соҳалар (тўқимачилик, электротехника, қурилиш моллари, чармпойабзал, фармацевтика, кимё саноати, энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм) ва IT-PARK фаолияти акс эттирилди.
Павильонлар бўйлаб экскурсия давомида МДҲга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарларига Ўзбекистон Республикаси фармацевтика саноати салоҳияти алоҳида таништирилди.

Делегация Узбекистана принимает участие в выставке «Евразия – наш дом» в г. Сочи
7-9 июня текущего года в г. Сочи проходит очередное заседание Совета глав правительств СНГ. В рамках председательства России в органах Евразийского экономического союза в Парке науки и искусства «Сириус» была организована выставка «Евразия – наш дом».
Основная цель выставки – демонстрация успешных проектов совместной кооперации среди стран СНГ.
Тематическими направлениями выставки стали промышленная кооперация, продовольственная безопасность и агропромышленный комплекс, энергетика, здравоохранение, фармацевтика, транспорт и логистика, финансы и взаиморасчеты, туризм, спорт, образование и молодежная политика.
Узбекистан принял участие в выставке с 5 национальными стендами, на которых были представлены отрасли, входящие в промышленную кооперацию (текстиль, электротехника, строительные товары, кожаная обувь, фармацевтика, химическая промышленность, энергетика, сельское хозяйство, туризм) и деятельность IT-парка.
В ходе обхода павильонов, главам делегаций государств – участников СНГ отдельно презентован потенциал фармацевтической отрасли Республики Узбекистан.
В ходе экскурсии по павильонам главам делегаций государств-членов СНГ был представлен особый потенциал фармацевтической промышленности Республики Узбекистан.