Tashkent Pharma Park: қурилиш ишлари авжига чиқмоқда
Жорий йилнинг 31 август куни Кореянинг Эксимбанк маслаҳатчилари “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини яратиш лойиҳасининг биринчи босқичи доирасида Тошкентга ташриф буюрдилар.
1-2 сентябрь кунлари Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги вакиллари Эксимбанк маслаҳатчилари билан учрашувлар ўтказиб, бир қатор масалалар, хусусан, “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудида қурилиш ишлари билан боғлиқ масалани муҳокама қилдилар.
Учрашувларда Корея томонидан лойиҳа менежери ва меъмори, шунингдек ускуналар ва лойиҳаларни режалаштириш ҳамда фармацевтика таълими бўйича маслаҳатчилар иштирок этди.
Ўзбекистон томонидан Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори ёрдамчиси, Агентликнинг Халқаро алоқалар бошқармаси етакчи мутахассиси, ИТСВнинг Корея Республикаси билан ҳамкорлик бўлими бошлиғининг ўринбосари, ҳамда қурилиш ишлари ва IT бўйича маслаҳатчилар қатнашди.
Эслатиб ўтамиз, “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери лойиҳасига биноан унинг ҳудудида бир нечта объектларни барпо этиш кўзда тутилган: маъмурий бино, университет, фармацевтика маҳсулотларини текшириш лабораторияси, тадқиқот маркази, вивариум, IT маркази ва бошқалар.
Учрашувнинг биринчи кунида иштирокчилар қатор масалаларни муҳокама қилдилар. Лойиҳанинг босқичларига алоҳида эътибор берилган бўлиб, унинг биринчи қисмида ўқув бинолари, илмий-тадқиқот лабораториялари ва IT марказини қуриш ва жиҳозлаш режалаштирилган.
Томонлар фармацевтика кластери ҳудудида барпо этиладиган университет билан боғлиқ масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратдилар, хусусан, университетнинг ихтисослашуви, факультетлар сони ва йўналишлари.
Иккинчи куни меҳмонлар “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудига ташриф буюрдилар, шунингдек фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи йирик корхоналардан бири – “Jurabek Laboratories” МЧЖ ҚК ишлаб чиқариш майдончаси билан танишдилар. Шундан сўнг, томонлар биринчи босқич доирасида бажариладиган ишларининг умумий ҳажмини биргаликда аниқлашга келишиб олдилар.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Корея томонлари ушбу катта лойиҳани муваффақиятли амалга ошириш учун янада яқинроқ ҳамкорлик қилиш зарурлигини таъкидладилар.

Строительные работы в Tashkent Pharma Park набирают обороты
31 августа текущего года состоялся визит консультантов Эксимбанка Кореи в рамках первого этапа проекта по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического Кластера «Tashkent Pharma Park».
1-2 сентября представители Агентства по развитию фармацевтической отрасли провели встречу с консультантами Эксимбанка, в ходе которой был обсуждён ряд вопросов, в частности касательно строительных работ на территории инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park».
С корейской стороны на встрече присутствовали менеджер и архитектор проекта, а также консультанты по оборудованию и планированию проекта и фармацевтическому образованию.
Помощник директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли, ведущий специалист международного отдела Агентства, заместитель начальника управления по сотрудничеству с Республикой Корея МИВТ, консультанты по строительной работе и IT представили узбекскую сторону.
Напомним, согласно проекту создания фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park», на его территории будут расположены несколько объектов: административное здание, университет, лаборатория для проведения экспертизы фармацевтической продукции, научно-исследовательский центр, виварий, IT-центр, и многие другие.
В первый день встречи участники обсудили довольно обширный перечень вопросов, особое внимание было уделено этапам реализации проекта, в первой части которой запланировано строительство и оснащение учебных корпусов, научно-исследовательских лабораторий, ICT центра.
Особое внимание сторонами уделено университету, который будет построен на территории фармкластера. Были обсуждены вопросы касательно специализации вуза, количества и направлений факультетов.
Во второй день гости посетили территорию «Tashkent Pharma Park» кластера, а также ознакомились с производственной площадкой одного из крупнейших производителей фармацевтической продукции СП ООО «Jurabek Laboratories». После детального ознакомления, стороны договорились совместно определить наименование компонентов и общий объём строительных работ в рамках первого этапа.
По завершению встречи, узбекская и корейская стороны договорились о более плотном взаимодействии для успешной реализации этого грандиозного проекта.