Тиббиёт ниқоби қандай техник шартларга мос бўлиши керак?
Бугунги шароитда, тиббиёт ниқоби ҳар бир фуқаронинг кундалик ҳаётида муҳим ва ажралмас буюмга айланиб улгурди. Пандемия сабабли, тиббиёт ниқоби ишлаб чиқариш хажмлари бир неча марта ошди ва улар аҳоли ўртасида юқори талабга эга. Ниқоб ўзига юклатилган вазифаларни самарали бажариши учун, ишлаб чиқарувчилар уларни тайёрлашда тиббиёт ҳимоя воситаларига қўйиладиган барча техник талабларга қатъий амал қилишлари зарур. Қуйида тасдиқланган стандартларга мувофиқ, нотўқима полотнодан тайёрланадиган тиббиёт ниқобларига қўйилган асосий талаблар келтирилган.
Ўзбекистон Республикасида тиббиёт ниқобларига қўйилган талаблар O’zDSt 3452:2020 давлат стандарти билан тартибга солинади. Ушбу стандарт EN14683:2014 «Masks medical. Requirements and test methods» стандарт талаблари асосида ишлаб чиқилган бўлиб, 2020 йилнинг 1 июлидан кучга кирди.
Ушбу стандартга мувофиқ, тиббиёт ниқобларига қўйилган асосий параметрлар ва хусусиятлар ўрнатилган, хусусан тиббиёт ниқоблари қуйидаги таркибий қисмлардан иборат бўлиши шарт:
– Фильтрлаш (олд) қисми (корпус);
– Эластик ленталар, улар ёрдамида ниқоб бошга тақилади.
– Ниқобнинг юқори қисмини мослашувчан шаклга келтириш учун мўлжалланган пластик сим.
Истеъмолчилар билан келишилган ҳолда тиббиёт ниқоби турли рангларда ишлаб чиқарилиши, шунингдек, ҳар ҳил шаклга ва тузилишга, қўшимча функцияларга, хусусан, юз қисмини ёпиб турадиган қаватга (фойдаланувчини юзини ҳар-ҳил томчилар сачрашидан ҳимоя қилиш учун) ва терлашга қарши функцияли ёки бу функциясиз ёхуд бурун фиксаторига (бурун шаклига мослашувчан бўлиб, юзга ёпишиб туриши учун) эга бўлиши мумкин. Фильтрлаш қисми (корпус) фильтрация қаватдан иборат бўлиб, иккита ташқи қаватлар орасида жойлашган бўлиши лозим.
Ниқобдан фойдаланганда, ниқоб қатламларга ажралмаслиги, парчаланмаслиги ва йиртилмаслиги керак. Ниқоб фильтрлаш қисмида 1 ммдан катта бўлган қаттиқ икки томони очиқ тешиклар, йиртилишлар бўлиши ва сирти ифлосланишига йўл қўйилмайди. Ниқобнинг ўрамсиз оғирлиги 10 граммдан кўп бўлмаслиги ва қуйидаги жадвалда кўрсатилган катталикда бўлиш керак.
Узунлиги (корпус),
см
Узунликдан четлашиш,
Эни  (корпус)
Энидан четлашиш (корпус),
Эластик лентанинг узунлиги, см Эластик лента узунлигидан четлашиш,
Эластик лентанинг кенглиги,
мм
Пластик симнинг узунлиги,
Пластик симнинг эни, мм
17,5 ±0,5 9,0 ±0,5 18,0 ±2,0 2 дан 3 гача 15 дан 20 гача 2 дан 3 гача
Хом-ашё ва материалларга қўйилган талаблар
Ниқоб ишлаб чиқаришда қуйидаги материаллар ишлатилади:
– нотўқима аллергия чақирмайдиган полипропилен полотно (Spanbond);
– фильтр қилувчи нотўқима полотно қавати (Melt-blown);
– армирланган пластик сим;
– эластик лента;
Мавжуд норматив ҳужжатларга мувофиқ бўлган бошқа ўхшаш материалларни ниқоблар ишлаб чиқаришда фойдаланишга ҳамда тайёр маҳсулотга қўйилган сифат ва хавфсизлик талабларига жавоб берадиган импорт маҳсулотларни ишлатишга йўл қўйилади.
Қадоқлаш
Ҳар бир ниқоб 5 тадан 100 тагача бўлган миқдорда полиэтилен плёнкадан (ГОСТ 12302 асосида) тайёрланган пакетга жойлаштирилган ҳолда қадоқланиши мумкин. Ниқоб билан тўлдирилган пакетнинг очиқ тарафи ёпиштирилади. Ниқобларни букилиши ва эгилишига йўл қўйилмайди.
Маркировка
Қадоқланган ниқоб ёзуви ва ранги ўчмайдиган босма шаклда терилган ҳамда қадоққа ёпиштирилган маркировкага эга бўлиши лозим.
Маркировка қуйидаги маълумотлардан иборат бўлади:
– ишлаб чиқарувчи-тайёрловчининг номи, ишлаб чиқариш ва юридик манзили, телефон рақамлари;
– маҳсулот номи ва қўллаш бўйича кўрсатма;
– ўлчамлари, см;
– партия рақами;
– қадоқдаги ниқоб сони, дона;
– ишлаб чиқарилган сана (йил, ой);
– кафолатла сақлаш муддати (йил, ойгача);
– сақлаш шартлари;
– штрих код (агар мавжуд бўлса);
– ушбу стандартга хавола.
Ниқобларни ташиш ва сақлаш
Қадоқланган тиббиёт ниқобларини исталган транспорт воситалари орқали транспортнинг ушбу тури учун мўлжалланган юк ташиш қоидаларига амал қилинган ҳолда ташиш мумкин. Ташишда ниқоблар солинган идиш ташқи ва механик таъсирлардан ҳимояланган бўлиши лозим. Тиббиёт ниқоблари ишлаб чиқарувчи корхона томонидан тайёрланган идишларда 40°С градусдан юқори бўлмаган иситиладиган бинода ва ҳаво намлиги 70% ошмаган шароитида ўрамларда сақланиши шарт. Ташишда ниқоб идиши намлик таъсиридан ҳимояланган бўлиш керак. Тиббиёт ниқобларини ёғлар, органик эритувчилар, кимёвий моддалар, захарли ва ниқобга салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган бошқа нарсалар билан биргаликда ташиш таъқиқланади.

What Are the Requirements for a Medical Mask?
In modern conditions, a medical mask has become an important and integral part of the daily life of every citizen. Due to the pandemic, the production of medical masks has increased several times, and they are in great demand among the population. For masks to be effective, manufacturers must strictly adhere to all technical requirements for medical protective equipment when manufacturing them. Below are the basic requirements for nonwoven medical masks in accordance with the approved standards.
Requirements for medical masks in the Republic of Uzbekistan are regulated by the state standard O’zDSt 3452:2020. This is the standard EN14683:2014 ‘Masks medical. Requirements and test methods’ and it came into force on July 1, 2020.
In accordance with this standard, the main parameters and characteristics of medical masks are established; in particular, medical masks must consist of the following components:
• Filter (front) part (body);
• Elastic bands;
• Plastic wire designed for flexibility in the upper part of the mask.
By agreement with consumers, a medical mask can be made in different colors, as well as different shapes and textures, with additional functions, in particular, with a protective layer covering the face (to protect the face from various drops), as well as with a sweat protection function or with a lock on the nose. The filtering part (body) consists of a filtering layer and must be located between the two outer layers.
When using the mask, it should not flake or tear. The presence of tears and surface contamination on the filter is not allowed. The mass of the mask without packaging should not exceed 10 grams.
Requirements for materials
The following materials are used in the manufacture of masks:
• non-woven fabric made of hypoallergenic polypropylene (Spanbond);
• filtering layer of non-woven fabric (Melt-blown);
• reinforced plastic wire;
• elastic band.
It is allowed to use other similar materials in the manufacture of masks in accordance with applicable regulatory documents, as well as the use of imported products that meet quality and safety requirements for finished products.
Packaging
Each mask can be packed in a plastic bag (in accordance with GOST 12302) in the amount of 5 to 100 pieces. The open side of the package, filled with a mask, is glued. Bending of masks is not allowed.
Labeling
The packaged mask must have an inscription and a colorless typewritten font and labeling applied to the package. The labelling consists of the following information:
• manufacturer’s name, legal and production addresses, manufacturer’s phone numbers;
• product name and instructions for use;
• sizes, cm;
• serial number;
• number of masks in a package, pcs;
• date of manufacture (year, month);
• warranty period (year, month);
• storage conditions;
• barcode (if available).
Transportation and storage
Packed medical masks can be transported by any type of transport in accordance with the transportation rules provided for this type of transport. During transportation, the container with masks must be protected from external and mechanical influences. Medical masks must be stored in containers prepared by the manufacturer, in a room with a temperature not exceeding 40°C and in packages where the humidity does not exceed 70%. During transportation, the container with the mask must be protected from moisture. It is forbidden to transport medical masks in combination with oils, organic solvents, chemicals, poisons and other substances.