Тиббиёт ниқоби қандай техник шартларга мос бўлиши керак?
Бугунги шароитда, тиббиёт ниқоби ҳар бир фуқаронинг кундалик ҳаётида муҳим ва ажралмас буюмга айланиб улгурди. Пандемия сабабли, тиббиёт ниқоби ишлаб чиқариш хажмлари бир неча марта ошди ва улар аҳоли ўртасида юқори талабга эга. Ниқоб ўзига юклатилган вазифаларни самарали бажариши учун, ишлаб чиқарувчилар уларни тайёрлашда тиббиёт ҳимоя воситаларига қўйиладиган барча техник талабларга қатъий амал қилишлари зарур. Қуйида тасдиқланган стандартларга мувофиқ, нотўқима полотнодан тайёрланадиган тиббиёт ниқобларига қўйилган асосий талаблар келтирилган.
Ўзбекистон Республикасида тиббиёт ниқобларига қўйилган талаблар O’zDSt 3452:2020 давлат стандарти билан тартибга солинади. Ушбу стандарт EN14683:2014 «Masks medical. Requirements and test methods» стандарт талаблари асосида ишлаб чиқилган бўлиб, 2020 йилнинг 1 июлидан кучга кирди.
Ушбу стандартга мувофиқ, тиббиёт ниқобларига қўйилган асосий параметрлар ва хусусиятлар ўрнатилган, хусусан тиббиёт ниқоблари қуйидаги таркибий қисмлардан иборат бўлиши шарт:
– Фильтрлаш (олд) қисми (корпус);
– Эластик ленталар, улар ёрдамида ниқоб бошга тақилади.
– Ниқобнинг юқори қисмини мослашувчан шаклга келтириш учун мўлжалланган пластик сим.
Истеъмолчилар билан келишилган ҳолда тиббиёт ниқоби турли рангларда ишлаб чиқарилиши, шунингдек, ҳар ҳил шаклга ва тузилишга, қўшимча функцияларга, хусусан, юз қисмини ёпиб турадиган қаватга (фойдаланувчини юзини ҳар-ҳил томчилар сачрашидан ҳимоя қилиш учун) ва терлашга қарши функцияли ёки бу функциясиз ёхуд бурун фиксаторига (бурун шаклига мослашувчан бўлиб, юзга ёпишиб туриши учун) эга бўлиши мумкин. Фильтрлаш қисми (корпус) фильтрация қаватдан иборат бўлиб, иккита ташқи қаватлар орасида жойлашган бўлиши лозим.
Ниқобдан фойдаланганда, ниқоб қатламларга ажралмаслиги, парчаланмаслиги ва йиртилмаслиги керак. Ниқоб фильтрлаш қисмида 1 ммдан катта бўлган қаттиқ икки томони очиқ тешиклар, йиртилишлар бўлиши ва сирти ифлосланишига йўл қўйилмайди. Ниқобнинг ўрамсиз оғирлиги 10 граммдан кўп бўлмаслиги ва қуйидаги жадвалда кўрсатилган катталикда бўлиш керак.
Узунлиги (корпус),
см
Узунликдан четлашиш,
Эни  (корпус)
Энидан четлашиш (корпус),
Эластик лентанинг узунлиги, см Эластик лента узунлигидан четлашиш,
Эластик лентанинг кенглиги,
мм
Пластик симнинг узунлиги,
Пластик симнинг эни, мм
17,5 ±0,5 9,0 ±0,5 18,0 ±2,0 2 дан 3 гача 15 дан 20 гача 2 дан 3 гача
Хом-ашё ва материалларга қўйилган талаблар
Ниқоб ишлаб чиқаришда қуйидаги материаллар ишлатилади:
– нотўқима аллергия чақирмайдиган полипропилен полотно (Spanbond);
– фильтр қилувчи нотўқима полотно қавати (Melt-blown);
– армирланган пластик сим;
– эластик лента;
Мавжуд норматив ҳужжатларга мувофиқ бўлган бошқа ўхшаш материалларни ниқоблар ишлаб чиқаришда фойдаланишга ҳамда тайёр маҳсулотга қўйилган сифат ва хавфсизлик талабларига жавоб берадиган импорт маҳсулотларни ишлатишга йўл қўйилади.
Қадоқлаш
Ҳар бир ниқоб 5 тадан 100 тагача бўлган миқдорда полиэтилен плёнкадан (ГОСТ 12302 асосида) тайёрланган пакетга жойлаштирилган ҳолда қадоқланиши мумкин. Ниқоб билан тўлдирилган пакетнинг очиқ тарафи ёпиштирилади. Ниқобларни букилиши ва эгилишига йўл қўйилмайди.
Маркировка
Қадоқланган ниқоб ёзуви ва ранги ўчмайдиган босма шаклда терилган ҳамда қадоққа ёпиштирилган маркировкага эга бўлиши лозим.
Маркировка қуйидаги маълумотлардан иборат бўлади:
– ишлаб чиқарувчи-тайёрловчининг номи, ишлаб чиқариш ва юридик манзили, телефон рақамлари;
– маҳсулот номи ва қўллаш бўйича кўрсатма;
– ўлчамлари, см;
– партия рақами;
– қадоқдаги ниқоб сони, дона;
– ишлаб чиқарилган сана (йил, ой);
– кафолатла сақлаш муддати (йил, ойгача);
– сақлаш шартлари;
– штрих код (агар мавжуд бўлса);
– ушбу стандартга хавола.
Ниқобларни ташиш ва сақлаш
Қадоқланган тиббиёт ниқобларини исталган транспорт воситалари орқали транспортнинг ушбу тури учун мўлжалланган юк ташиш қоидаларига амал қилинган ҳолда ташиш мумкин. Ташишда ниқоблар солинган идиш ташқи ва механик таъсирлардан ҳимояланган бўлиши лозим. Тиббиёт ниқоблари ишлаб чиқарувчи корхона томонидан тайёрланган идишларда 40°С градусдан юқори бўлмаган иситиладиган бинода ва ҳаво намлиги 70% ошмаган шароитида ўрамларда сақланиши шарт. Ташишда ниқоб идиши намлик таъсиридан ҳимояланган бўлиш керак. Тиббиёт ниқобларини ёғлар, органик эритувчилар, кимёвий моддалар, захарли ва ниқобга салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган бошқа нарсалар билан биргаликда ташиш таъқиқланади.

Каким требованиям должна соответствовать медицинская маска?
В современных условиях медицинская маска стала важной и неотъемлемой частью повседневной жизни каждого гражданина. В связи с пандемией объёмы производства медицинских масок увеличились в несколько раз, и они пользуются большим спросом у населения. Для эффективности масок, производители должны при их изготовлении строго придерживаться всех технических требований к средствам медицинской защиты. Ниже приведены основные требования к медицинским маскам из нетканого полотна в соответствии с утверждёнными стандартами.
Требования к медицинским маскам в Республике Узбекистан регулируются государственным стандартом O’zDSt 3452:2020. Это стандарт EN14683:2014 «Masks medical. Requirements and test methods», который вступил в силу с 1 июля 2020 года.
В соответствии с этим стандартом установлены основные параметры и характеристики медицинских масок, в частности, медицинские маски должны состоять из следующих компонентов:
• Фильтр (передняя) часть (корпус);
• Эластичные тесьмы, с помощью которых маска надевается на голову.
• Пластиковая проволока, предназначенная для гибкости верхней части маски.
По согласованию с потребителями, медицинская маска может быть изготовлена ​​в разных цветах, а также различных форм и фактур, с дополнительными функциями, в частности, с защитным слоем, закрывающим лицо (для защиты лица от различных капель), а также с функцией защиты от пота или с фиксатором на носу. Фильтровальная часть (корпус) состоит из фильтрующего слоя и должна располагаться между двумя внешними слоями.
При использовании маски она не должна расслаиваться или рваться. Наличие надрывов и поверхностных загрязнений на фильтре не допускаются. Масса маски без упаковки не должна превышать 10 грамм.
Требования к сырью и расходным материалам
При изготовлении масок используются следующие материалы:
• нетканое полотно из гипоаллергенного полипропилена (Spanbond);
• фильтрующий слой нетканого полотна (Melt-blown);
• армированная пластиковая проволока;
• эластичная лента.
Допускается использование других подобных материалов при изготовлении масок в соответствии с действующими нормативными документами, а также использование импортной продукции, отвечающей требованиям качества и безопасности к готовой продукции.
Упаковка
Каждая маска может быть упакована в пакет из полиэтиленовой пленки (по ГОСТ 12302) в количестве от 5 до 100 штук. Открытая сторона упаковки, заполненная маской, приклеивается. Сгибание масок не допускается.
Маркировка
Упакованная маска должна иметь надпись и бесцветный машинописный шрифт и маркировку, нанесённую на упаковку. Маркировка состоит из следующей информации:
• название производителя, юридический адрес и адрес производства, телефоны производителя;
• название продукта и инструкция по применению;
• размеры, см;
• серийный номер;
• количество масок в упаковке, шт.;
• дата изготовления (год, месяц);
• гарантийный срок (год, месяц);
• условия хранения;
• штрих-код (если есть).
Транспортировка и хранение масок
Упакованные медицинские маски можно транспортировать любым видом транспорта в соответствии с правилами перевозки, предусмотренными для данного вида транспорта. При транспортировке ёмкость с масками необходимо защищать от внешних и механических воздействий. Медицинские маски необходимо хранить в ёмкостях, подготовленных производителем, в отапливаемом помещении с температурой не выше 40°C и в упаковках, где влажность не превышает 70%. При транспортировке ёмкость с маской необходимо беречь от воздействия влаги. Запрещается перевозить медицинские маски вместе с маслами, органическими растворителями, химическими веществами, ядами и другими веществами.