Ўзбекистонлик мутахассислар ЕОИИда фармакологик назорат масалаларига бағишланган семинарда иштирок этди
2021 йилнинг 25 март куни “Евроосиё иқтисодий иттифоқида дори воситалари ишлаб чиқарувчилар учун фармакологик назоратни ташкил этиш тизими” илмий - амалий семинар бўлиб ўтди. Унда ЕОИИга аъзо давлатлардан 600 дан ортиқ мутахассислар иштирок этди.
Маълумки, Ўзбекистон 2020 йил декабрь ойидан Евроосиё иқсисодий иттифоқи кузатувчиси мақомини олган. Шу муносабат билан, ўзбекистонлик мутахассислар Евроосиё иқтисодий иттифоқи мамлакатлари мутахассислари ва назорат органлари томонидан ўтказиладиган турли тадбирларда қатнашиш имкониятига эга бўлдилар. Мазкур семинарда Ўзбекистонлик 12 нафар тармоқ мутахассислари иштирок этишди.
Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг Халқаро стандартларни жорий этишни мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи ўринбосари Эльвира Свечникова Ўзбекистонда фармакологик назорат тизимида режалаштирилаётган ўзгаришлар тўғрисида маъруза қилиб, фармацевтика корхоналарида фармакологик назоратни жорий этиш бўйича саволларга жавоб берди.

Узбекские специалисты приняли участие в семинаре по фармаконадзору в ЕАЭС
Научно-практический онлайн семинар, прошедший 25 марта 2021 года на тему «Система организации фармакологического надзора у производителей лекарственных препаратов в ЕАЭС», собрал свыше 600 специалистов фармацевтической отрасли.
Как известно, в декабре 2020 года Узбекистан получил статус наблюдателя ЕАЭС. В связи с этим специалистам из Узбекистана представилась возможность участвовать в различных мероприятиях, проводимых специалистами и регуляторами стран ЕАЭС, в частности и в работе этого семинара.
В рамках виртуальной встречи, заместитель начальника Управления по координации внедрения международных стандартов Агентства по развитию фармацевтической отрасли Эльвира Свечникова  вступила с докладом о планируемых изменениях в системе фармакологического надзора Узбекистана. После выступления она дала детальный ответ на вопросы участников касательно внедрения фармаконадзора на фармацевтических предприятиях.