2021 йилнинг 2-4 март кунлари Москвада ЕОИИ, Марказий Осиё ва Шарқий шериклик 12-фармацевтика форуми бўлиб ўтади
Евроосиё иқтисодий иттифоқи ва МДҲ давлатлари фармацевтика форуми - бу Россия, Қозоғистон, Белорусия, Aрманистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Озарбайжон, Молдова, Тожикистон ва Туркманистон фармацевтика бозорининг 300 дан ортиқ иштирокчиларини бир ерга жам қиладиган ўзига хос тадбир. 11 йилдан бери ташкил этилаётган ушбу тадбир ўзини соҳанинг асосий иштирокчилари: регуляторлар, маҳаллий ва халқаро фармацевтика компаниялари ҳамда тадқиқотлар, дори воситаларини ишлаб чиқариш ва сотиш билан шуғулланадиган корхоналар ва молия ташкилотлари ўртасида самарали мулоқот учун етакчи майдон сифатида намоён қилди.
Форум доирасида бир қанча масалалар бўйича тақдимотлар ўтказилиши режалаштирилган, жумладан:
➖ Ўзбекистон Республикаси фармацевтика тармоғида ислоҳотларни чуқурлаштириш бўйича чора-тадбирлар доирасида референт нарх шакллантириш тизими;
➖ Дори воситалари ва тиббий буюмларни Ўзбекистонда миллий талабларга мувофиқ рўйхатдан ўтказиш ва фармацевтика компаниялари томонидан рўйхатдан ўтиш учун ҳужжатларни тайёрлашда йўл қўйиладиган одатдаги хатолар таҳлили;
➖ Ўзбекистонда муҳим дори-дармонларнинг рўйхатини шакллантириш;
➖ Ўзбекистонда дори воситаларининг нархини тартибга солиш Ўзбекистонда фармацевтика тармоғини ислоҳ қилиш;
➖ Маҳаллий фармацевтика тармоғини ривожлантириш бўйича давлат сиёсати ва маҳаллий ишлаб чиқрувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳукумат томонидан ишлаб чиқилган чора-тадбирлар;
➖ Дори воситалари давлат харидлари тизимини шакллантириш;
➖ COVID-19 пандемиясининг фармацевтика тармоғи ва умуман тиббиётга таъсири;
➖ COVID-19 пандемияси билан боғлиқ мажбурий эмлаш ва ушбу тадбирни республикада амалга ошириш усуллари.

2-4 марта 2021 года в Москве пройдёт 12-й Фармацевтический Форум стран ЕАЭС, Центральной Азии и Восточного партнерства
Фармацевтический форум стран ЕАЭС и СНГ – уникальное мероприятие, которое собирает вместе более 300 участников фармацевтического рынка из России, Казахстана, Беларуси, Армении, Кыргызстана, Узбекистана, Азербайджана, Молдовы, Таджикистана и Туркменистана. За 11 лет существования на рынке мероприятие зарекомендовало себя как ведущая платформа для эффективного и живого диалога между ключевыми участниками отрасли: регуляторами, отечественными и международными фармацевтическими компаниями и организациями, занимающимися разработкой, исследованием, производством и реализацией лекарственных препаратов, дистрибуторами, инвестиционными и финансовыми организациями.
В рамках форума запланированы выступления участников с докладами по нескольким вопросам, включая:
➖ Система референтного ценнобразования в рамках мер по углублению реформ в фармацевтической отрасли Республики Узбекистан;
➖ Регистрация лекарственных препаратов и медицинских изделий в Узбекистане по национальным требованиям и анализ типичных ошибок, допускаемых фармацевтическими компаниями при подготовке документов на регистрацию;
➖ Формирование списка жизненно-важных лекарственных средств в Узбекистане;
➖ Ценовое регулирование на лекарственные препараты в Узбекистане, референт;
➖ Реформа фармацевтической отрасли Узбекистана;
➖ Государственная политика по развитию отечественной фармацевтической отрасли и меры поддержки локальных производств, разработанные Правительством;