Жабуний Кореянинг “Eutilex” Co. Ltd. компанияси вакиллари Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигида
2022 йилнинг 27 сентябрь куни агентлик директорининг ўринбосари Жамшид Эшмурадов Жабуний Корея давлат арбоби, Нобель мукофоти номзоди, “Eutilex” Co. Ltd. компанияси раҳбари Чой Су Ёнг бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Учрашувда дастлаб директор ўринбосари Ўзбекистон фармацевтика саноатинининг бугунги кундаги ютуқлари ва ривожланиш истиқболлари билан меҳмонларни таништирди. Саратон касаллигига қарши курашишда иммун назорати фаоллаштирувчиси бўлган антитана терапияси ва иммун ҳужайра тепарпияси, яъни T ҳужайра терапияси билан шуғулланувчи мазкур компания вакиллари юртимизга ташрифдан кўзлаган мақсадлари ҳақида сўзлар экан, Ўзбекистонда саратонга қарши замонавий иммунотерапия препаратларини ишлаб чиқариш секторини ташкил этиш ва махсус ген банкини очиш режалаштирилганини маълум қилишди.
Уларнинг бу таклифига жавобан Жамшид Эшмурадов онкологик касалликларга қарши курашишда ҳужайралар билан ишлаш бугунги кунда устивор концепциялардан эканини таъкидлаб, юртимизда мазкур концепцияни “Eutilex” Co. Ltd. компанияси бош директори профессор Квон Бёнг Се билан биргаликда ишлаб чиқиш масаласини ўртага ташлади.

The Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry hosted the representatives of the "Eutilex" Co. of South Korea. Ltd.
On September 27, 2022, the deputy director of the agency Jamshid Eshmuradov, met with representatives of the delegation headed by Choi Su Yong, the head of the company "Eutilex" Co. Ltd who is also a statesman of South Korea, a candidate for the Nobel Prize.
At the meeting, the deputy director introduced the guests to today's achievements and development prospects of the pharmaceutical industry of Uzbekistan. Then, the company's representatives that focus on antibody therapy and immune cell therapy, i.e., T cell therapy, which is an activator of immune control in the fight against cancer, spoke about the goals of their visit to our country. They have expressed their will to establish a production sector of modern anti-cancer immunotherapy drugs and open a particular gene bank in Uzbekistan.
In response to their proposal, Jamshid Eshmuradov emphasized that working with cells is one of the priority concepts in the fight against oncological diseases. CEO of the company, Prof. Kwon Byong Se, raised the issue of joint development.