Тошкентдаги шифохоналардан бирига юртимизда ишлаб чиқарилган ЎСШ аппарати тақдим этилди
Жорий йилнинг 30 июнь куни Тошкент шаҳрида Словакия-Россия-Ўзбекистон “Chirana Asia” қўшма корхонасида йиғилган биринчи ўпкани сунъий шамоллатиш аппарати Ибн Сино номидаги 1-сонли Тошкент шаҳар касалхонасига тақдим этиш маросими бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги вакиллари тадбирнинг фахрий меҳмонлари бўлишди.
“Chirana Asia” МЧЖ ҚК “Made in Uzbekistan” (Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган) ёрлиғи остида юқори технологияли тиббий асбоб-ускуналар ишлаб чиқариш мақсадида Словакиянинг “Chirana” компанияси ва россиялик шериклари билан биргаликда ташкил этилган. Бундай ишлаб чиқариш Марказий Осиёда биринчи маротаба амалга оширилаётган бўлиб, тиббиёт саноатида импорт ўрнини босишни тезлаштиради.
“Chirana Asia” МЧЖ ҚК томонидан тақдим этилган ўпканинг сунъий шамоллатиш аппаратининг CHIROLOG SV Basic модели “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш Давлат маркази” ДУКнинг Тиббий буюмлар ва тиббий жиҳозлар сифат назорати лабораториясида барча керакли синовлардан ўтди. Ўзбекистон Республикасида белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилган. Мутахассислар тиббий асбоб-ускуналарнинг замонавий халқаро стандартлар талабларига жавоб беришини тасдиқладилар”, - деди Aзиз Дўсматов, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг Фан ва таълимни ривожлантириш бошқармаси бошлиғи.
Корхона вакиллари таъмирлаш учун эҳтиёт қисмлар билан таъминланган сервис марказининг ташкил этилишини, анестезиология соҳасидаги юқори малакали хорижий мутахассисларни таклиф қилиш билан ўпкани суньий шамоллатиш ва нафас олиш аппаратларидан фойдаланиш бўйича семинарларни ўтказиш режалаштирилганлигини айтишди.
“Ҳозирда шамоллатиш мосламалари 12 мамлакатда ишлаб чиқарилмоқда”, дейди “Chirana+” компанияси бош директори Василий Шимко. “Chirana бренди дунёдаги энг машҳур олтита брендлардан биридир. Бизнинг аппаратларимиз, бошқа моделлардан фарқли ўлароқ, битта босқичли эмас, балки уч босқичли шамоллатишни амалга оширади. Ўзбекистонда бундай заводнинг яратилиши давлатнинг тиббий хавфсизлигини таъминлайди”.
“Chirana Asia” МЧЖ ҚК вакилларининг сўзларига кўра, корхона маҳсулотларини Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Aфғонистонга ҳам экспорт қилиш режалаштирилган.
Маълумот:
Ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришнинг биринчи босқичида хорижий шериклар томонидан 3 миллион AҚШ доллари миқдорида сармоя киритилиб, 30 иш ўрни яратилган. Иккинчи босқичда 5-6 миллион AҚШ долларигача сармоя киритиш ва 100 тагача иш ўринлари яратиш режалаштирилган.

Одна из больниц Ташкента получила аппарат ИВЛ отечественного производства
30 июня текущего года в Ташкенте прошло торжественное мероприятие по передаче в дар Ташкентской городской больнице №1 имени Ибн Сино первого аппарата искусственной вентиляции легких, собранного  на производственной площадке Совместного Словацко-Российско-Узбекского предприятия «Chirana Asia». Почётными гостями мероприятия стали представители Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Узбекистана.
СП ООО «Chirana Asia» было создано на территории Узбекистана совместно со словацкой компанией Chirana и партнерами из Российской Федерации с целью выпуска высокотехнологического медицинского оборудования, не имеющего аналогов в республике под маркировкой «Made in Uzbekistan». Такое производство будет осуществляться впервые в Средней Азии, что позволит ускорить импортозамещение в медицинской отрасли.
- Базовая модель CHIROLOG SV Basic с необходимым оборудованием искусственной вентиляции легких, представленная СП ООО «Chirana Asia», прошла все необходимые проверки в Лаборатории контроля качества медицинских изделий и медицинского оборудования ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» при Агентстве по развитию фармацевтической отрасли и успешно зарегистрирован в установленном порядке в РУз.  Специалисты подтвердили соответствие медицинского оборудования требованиям современных международных стандартов, - отметил начальник Управления по развитию науки и образования Агентства по развитию фармацевтической отрасли Азиз Дусматов.
Представители предприятия сообщили, что будет создан мощный сервисный центр с запасными частями для ремонта, планируется проведение семинаров по применению ИВЛ и НДА с приглашением высококлассных зарубежных специалистов в области анестезиологии.
- Аппараты ИВЛ в настоящее время производятся в 12 странах мира, – говорит генеральный директор компании «Chirana+» Василий Шимко. - Бренд Chinara является одним из шести самых популярных брендов в мире. Наши аппараты в отличие от других моделей выполняет трехступенчатую вентиляцию, а не одноступенчатую. Создание такого завода в Узбекистане обеспечит медицинскую безопасность государства.
По словам представителей СП ООО «Chirana Asia», продукцию предприятия также планируется реализовывать в Таджикистан, Туркменистан, Киргизию и Афганистан.
Справочная информация:
На первом этапе локализации производства, зарубежные партнеры внесли инвестиции на сумму 3 млн. долларов США и создали  30 рабочих мест. На втором этапе предполагается инвестировать до 5-6 млн долларов и создание до 100 рабочих мест.