Қўқонда шприц ва тиббий инфузион системалар ишлаб чиқариш заводи иш бошлади
Қўқон шаҳрида тиббиёт буюмлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Life Import” МЧЖ қўшма корхонаси иш бошлади. Бу ерда йилига 100 миллион дона шприц, 30 миллион тиббий инфузион системалар, шунингдек, 33,5 миллион дона тиббиёт маскалари ҳамда бахилалари ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Корхонанинг очилишига бағишланган тантанали тадбирда вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори ўринбосари Баҳодирхўжа Темиров иштирок этдилар.
Тадбиркор Аҳмаджон Ҳайдаров ташаббуси билан амалга оширилган ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 5,5 миллион доллар бўлиб, шундан 1 миллион доллари хитойлик сармоядорларнинг тўғридан тўғри инвестициясидир. Вилоят ҳокимлиги кўмаги билан 1,8 миллион доллар банк кредити тақдим этилди. Ишлаб чиқариш учун Хитойдан энг замонавий дастгоҳлар олиб келиб ўрнатилган.
Икки сменада иш ташкил этиладиган корхонада 120 нафардан зиёд ёшларнинг доимий бандлиги таъминланади.
Ушбу корхонанинг ишга туширилиши билан Фарғона вилоятидаги фармацевтика ва тиббиёт жиҳозлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхоналар сони 10 тага етди.
Очилиш тадбиридан сўнг тадбиркор Аҳмаджон Ҳайдаров вилоят раҳбарига “Life Import” МЧЖ қўшма корхонаси томонидан амалга оширишга киришилаётган янги лойиҳаларни ҳам тақдим этди.
Қиймати 17 миллион доллар бўлган дори воситалари ишлаб чиқариш ташкил этиш лойиҳаси натижасида йилига 180 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш ҳамда 100 дан зиёд янги иш ўрни яратиш режалаштирилган. Вилоят ҳокими ушбу истиқболли лойиҳани “Қўқон” ЭИЗ ҳудудида жойлаштириш уни келгуси йил якунига қадар ишга тушириш имконини беришини қайд этди.
Шунингдек, “Life Import” МЧЖ томонидан Чиқиндиларни қайта ишлашни ташкил этиш инвестицион лойиҳасини амалга ошириш ҳам кўзда тутилган. 2,5 миллион долларлик лойиҳани амалга оширилиши натижасида 80 нафар янги иш ўрни шакллантирилади ҳамда йилига 300 минг тонна чиқиндини қайта ишлаш қуввати яратилади.
Вилоят ҳокими ҳар икки лойиҳани ҳам амалга ошириш учун тадбиркорга ҳар томонлама кўмак берилишини билдирди.

A factory that produces syringes and medical infusion systems was put to work in Kokand
Joint enterprise "Life Import" LLC, specializing in the production of medical products, started working in the city of Kokand. Enterprise will produce 100 million syringes, 30 million medical infusion systems, and 33.5 million medical masks and gloves.
Governor of the region Khairullo Bozorov, deputy director of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry Bahadirkhoja Temirov, took part in the solemn event dedicated to the opening of the enterprise.
The total cost of this project, which was implemented at the initiative of businessman Akhmadjon Haydarov, is 5.5 million dollars, of which 1 million dollars is a direct investment of Chinese investors. In addition, the regional government supported it with a bank loan of 1.8 million dollars. For production, the most modern machines were imported from China and installed.
More than 120 young people will get employment opportunities at the enterprise, which works in two shifts. With the launch of this enterprise, the number of enterprises specializing in producing pharmaceutical and medical equipment in the Fergana region has reached 10.
After the opening event, businessman Akhmadjon Haydarov presented new projects being implemented by the joint venture "Life Import" LLC to the head of the region.
As a result of the project to establish the production of medicines worth 17 million dollars, it is planned to produce products worth 180 billion soums and create more than 100 new jobs. Furthermore, the region governor noted that the location of this project in the territory of the "Koqon" SEZ would allow it to be put into operation by the end of next year.
It is also planned to implement the investment project for the organization of waste processing by "Life Import" LLC. As a result of the implementation of the $2.5 million project, 80 new jobs will be created, and the enterprise will make an annual capacity of 300,000 tons of waste processing.
The regional governor said that the entrepreneur would be given total support for implementing both projects.