Xalqaro aloqalar va investitsiyalarni jalb qilish boshqarmasi quyidagi vazifalarni bajaradi:
➖ Mahalliy dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ishlab chiqaruvchilariga, yetakchi xorijiy farmatsevtika kompaniyalari bilan hamkorlikni tashkil etishda ko‘maklashish;
➖ Farmatsevtika sanoati uchun barqaror rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirishda ishtirok etish, shu jumladan davlat-xususiy sektor hamkorligini joriy qilish yo‘li bilan;
➖ Jahon farmatsevtika bozorining konyunkturasini o‘rganish, dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika tashqi bozorida yuqori sifatli va raqobatbardosh yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishni o‘zlashtirishda ko‘maklashish;
➖ Farmatsevtika sanoatida korxonalarni jihozlash va texnologik jihatdan qayta jihozlashga, xorijiy va xalqaro moliya institutlaridan jalb qilingan xorijiy investitsiyalarni keng jalb etishga ko‘maklashish;

Управление по международным связям и привлечению инвестиций выполняет следующие задачи:
➖ Оказание содействия отечественным производителям лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в организации сотрудничества с ведущими иностранными фармацевтическими компаниями;
➖ Участие в разработке и реализации стратегии устойчивого развития фармацевтической отрасли, в том числе посредством внедрения государственно-частного партнерства;
➖ Изучение конъюнктуры мирового фармацевтического рынка, оказание содействия в освоении производства новых видов высококачественных, конкурентоспособных на внешних рынках лекарственных средств, изделий медицинского назанчения и медицинской техники;
➖ Содействие в модернизации оборудования и технологическом перевооружении предприятий фармацевтической отрасли, широкое привлечение иностранных инвестиций, в том числе средств зарубежных и международных финансовых институтов;