Dori vositalarining qo‘llanilishi chog‘ida nojo‘ya reaksiyalar aniqlangan holatda kimga va qanday tartibda murojaat qilish kerak?
Hurmatli mutaxassislar!
Sog‘liqni saqlash vazirligining 2018 yil 9 martdagi 13-sonli “Dori vositalarini qo‘llashda aniqlangan nojo‘ya taʼsirlar to‘g‘risida xabardor qilish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘iga binoan, nojo‘ya taʼsir yuzaga kelgan taqdirda, aniqlangan holat to‘g‘risida belgilangan muddatda yozma xabarnoma tayyorlanishi va yuborilishi kerak.
Shifokor bemorda jiddiy nojo‘ya taʼsir (anafilaktik taʼsir, Layell sindromi yoki Stivens-Jonson sindromi shuningdek, odamning o‘limi) holatlari aynan ushbu dorini qo‘llash oqibatida vujudga kelganligi to‘g‘risida xulosa chiqargan holda, bu haqda 1 kun ichida xabarnoma rasmiylashtiriladi.
Boshqa barcha holatlarda, kuzatilgan yoki aniqlangan nojo‘ya taʼsir, shuningdek qo‘llanilgan dorilarning samaradorligi yo‘qligi to‘g‘risida 10 kun ichida xabar berish kerak.
Nojo‘ya taʼsir aniqlangan taqdirda, xabarnoma kartasini to‘ldirish kerak.
Xabarnoma yuborish uchun siz xabarnoma kartasi shaklini yuklab olishingiz va to‘ldirishingiz kerak (dori vositalarining nojo‘ya taʼsiri, jiddiy nojo‘ya taʼsiri va dorilarning samaradorligi yo‘qligi haqida xabarnoma kartasi shakli).
Word shaklida to‘ldirilgan xabarnoma kartasi shakllari quyidagi elektron manzilga - farmkomitet@minzdrav.uz yoki quyidagi manzilga - 100002, Toshkent sh., Ozod ko‘chasi, K. Umarov tor ko‘chasi, 16-uy jo‘natilishi kerak.

К кому и в каком порядке следует обращаться в случае возникновения побочных реакций при применении лекарственных средств?
Уважаемые специалисты!
В соответствии с приказом Министерства здравоохранения Республики Узбекистан № 13 от 9 марта 2018 года «Об утверждении положения о порядке информирования выявленных побочных реакций при применении лекарственных средств» в случае наступления побочных реакций необходимо оформить и отправить в письменной форме сообщение о выявленном случае в установленные сроки.
Если сделано заключение врачом, что такие серьезные побочные реакции как: анафилактическая реакция, синдром Лайелла или синдром Стивенса-Джонсона, а также в случае смерти человека, связаны с применением лекарственного средства, необходимо сообщить об этом в течение 1 дня.
Во всех остальных случаях необходимо сообщить в течение 10 дней о наблюдаемых или выявленных побочных реакциях, а также об отсутствии эффективности применённых лекарственных средств.
При выявлении нежелательной реакции на лекарственное средство заполните форму карту сообщения
Для отправления сообщения необходимо скачать и заполнить форму карты сообщения (форма карты сообщения о побочных действиях, серьезных побочных действиях и об отсутствии эффективности лекарственных средств).
Заполненные в Word формы карт сообщений, направляйте на E-mail: farmkomitet@minzdrav.uz или по адресу: 100002, г.Ташкент, ул. Озод, проезд К.Умарова, 16.