O‘zbekiston Prezidenti Buyuk G‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlangan tantanada ishtirok etdi
Ma’lumki, bu yil Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahrida Buyuk G‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir 9-may kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi. Ammo koronavirus pandemiyasi sababli uni tashkillashtirish keyingi muddatlarga surildi. Zafarli 1945-yilda G‘alabaning birinchi markaziy paradi 24-iyun sanasida o‘tkazilgani bois joriy yil ham bunday tantana uchun aynan shu kun tanlandi.
Mazkur tarixan muhim voqeani birgalikda nishonlash maqsadida Rossiya hukumati muzaffar mamlakatlar rahbariyatlari nomiga taklifnomalar yubordi. O‘zbekiston ham, albatta, o‘sha g‘olib davlatlar sirasida. Xalqimizning o‘sha mash’um urushda muvaffaqiyat uchun qo‘shgan hissasi, hech mubolag‘asiz, ulkan.
Masalan, so‘nggi paytlarda olib borilgan tadqiqotlar natijasida yurtimizdan 2 millionga yaqin kishi urushga safarbar etilgani aniqlandi. Front ortida ham o‘zbekistonliklar ko‘rsatgan matonat kelajak avlodlarga cheksiz faxr va iftixor bag‘ishlaydi.
Shu bois mamlakatimiz vakillari G‘alabaning 75 yillik shonli sanasi munosabati bilan Moskva shahrida o‘tkaziladigan tantanaga taklif etildi.
Ta’kidlash joiz, pandemiya butun dunyoga o‘z ta’sirini ko‘rsatayotgan hozirgi og‘ir sharoitda davlatimiz rahbarining bunday tadbirda ishtirok etishining o‘zi ajdodlarga xos qahramonlik ifodasidir. Ekspertlar fikriga qaraganda, mustaqil O‘zbekiston Prezidentining ilk bor qatnashishi paradning nufuzini sezilarli darajada oshiradi.
Harbiylarimiz ham mazkur tadbirda yurtimiz istiqlolga erishganidan keyin birinchi bor ishtirok etishlari. Zero, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev kecha Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan Kremlda bo‘lib o‘tgan uchrashuvida ta’kidlanidek, bu bizning umumiy tariximiz, umumiy g‘alabamizdir. Xalqlarimiz namoyish etgan jasorat barchamiz uchun cheksiz g‘urur manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Mamlakatimiz rahbari Moskvaning Qizil maydonida bo‘lib o‘tgan tantanali tadbirda o‘z ishtiroki bilan O‘zbekiston elining shonli G‘alabaga erishishdagi umum e’tirof etilgan buyuk xizmatiga hurmat bajo keltirdi.
Shu bilan bir qatorda, mard va jasur xalqimizning shafqatsiz urush sabab chekkan mislsiz aziyati, azob-uqubatlari yana bir bor xalqaro maydonda yodga olindi.
Bo‘lib o‘tgan paradda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari vakillari ham ulug‘ ajdodlarga munosib tarzda ishtirok etdi. Umumiy hisobda, tantanada 13 ta davlatdan 225 ta harbiy texnika, 14 ming askar va ofitser qatnashdi. Rossiya poytaxti osmonidan 55 samolyot va 20 ta vertolyotning uchib o‘tishi bayramga o‘zgacha ruh bag‘ishladi.

Президент Узбекистана принял участие в торжественном мероприятии по случаю 75-летия Великой Победы
Как известно, 9 мая текущего года в столице Российской Федерации Москве должен был состояться торжественный парад в честь 75-й годовщины Великой Победы. Однако из-за пандемии коронавируса он был отложен. Так как в победном 1945 году первый центральный парад Победы прошел 24 июня, именно эта дата была выбрана для проведения отложенного торжества.
В целях совместного празднования этого исторического события, от имени правительства России были направлены приглашения лидерам стран-победительниц. В числе адресатов и Узбекистан, поскольку вклад нашего народа в победу в этой ужасной войне, без преувеличения, огромен.
Проведенные недавно исследования показали, что на войну были мобилизованы около 2 миллионов человек из нашей республики. А стойкость, проявленная узбекистанцами в тылу, стала предметом большой гордости для последующих поколений.
Таким образом, представители нашей страны приняли участие празднования в Москве в честь славной даты - 75-летия Победы.
Следует отметить, что в нынешней сложной ситуации, связанной с пандемией, участие главы нашего государства в таком событии является воплощением героизма, присущего нашим предкам. Впервые в истории независимого Узбекистана Президент принял участие в этом историческом событии. По мнению экспортов, это значительно повысило престиж данного мероприятия.
Военнослужащие независимого Узбекистана так же впервые приняли участие в параде. Как отметил вчера глава нашего государства Шавкат Мирзиёев на встрече с Президентом России Владимиром Путиным в Кремле, это наша общая история, общая победа. Мужество, проявленное нашими народами, служит источником безграничной гордости для всех нас.
Своим участием в торжественном мероприятии, проходившем на Красной площади в Москве, Президент нашей страны вновь отдал дань уважения общепризнанному колоссальному вкладу народа Узбекистана в славную Победу.
Вместе с тем на международном уровне чествован подвиг нашего отважного народа, который пережил горе и страдания, понес невосполнимые потери на фронте и в тылу.
В память о наших отцах и дедах торжественным маршем прошли на параде представители Вооруженных сил Узбекистана. Всего в церемонии приняли участие 225 единиц военной техники, 14 тысяч солдат и офицеров из 13 государств. Над российской столицей в парадном строю пролетели 55 самолетов и 20 вертолетов, что придало особую атмосферу празднику.