Unga ko‘ra dorixonalar xodimlari quyidagi qoidalarga rioya qilishlari shart:
– ish boshlashdan oldin, sanitariya kiyimlarini (xalat, qalpoq) va oyoq kiyimlarini kiyish, qo‘lni yuvish (kamida 20 soniya) va qo‘llarni dezinfeksiya qilish, shaxsiy himoya vositalarini kiyish;
– hojatxonaga borishdan oldin, xalatni yechib, tashrif buyurgandan so‘ng qo‘lni yaxshilab yuvish va dezinfeksiya qilish;
– sanitariya kiyimlari va poyafzallarda dorixonadan tashqariga chiqmaslik;
– dorixona xodimlari yuzlariga niqob (respirator) va qo‘llariga lateks qo‘lqop kiyishlari kerak.
Shu bilan birga, yangi tahrirdagi vaqtinchalik sanitariya qoida va meʼyorlarida dorixona va dorixona omborlarining xonalari toza saqlanishi kerakligi, vaqti-vaqti bilan (kuniga kamida bir marta) ruxsat etilgan yuvish va dezinfeksiyalash vositalaridan foydalangan holda namli tozalov o‘tkazish shart ekani, xizmat ko‘rsatish zonasidagi dorixona xodimlarining ish joylari ishchilarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo-tomchi infeksiyalaridan himoya qiladigan qurilmalar bilan jihozlangan bo‘lishi zarurligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Dorixonaga kirishda, hojatxonaning kirishida, dezinfeksiya eritma bilan namlangan kauchuk to‘shamalar bo‘lishi kerak.
Yordamchi xodimlar xonasida qo‘llarini yuvish uchun va hojatxonada umivalniklar (yuvish idishlari) o‘rnatilishi kerak, ular tirsakli (yoki sensorli) kranlar bilan jihozlangan bo‘lishi kerak. Umivalnik yonida dezinfeksiyalash vositalari, elektr quruq xavo uskunasi o‘rnatilgan bo‘lishi lozim. Dori-darmonlarni qadoqlash bilan shug‘ullanmaydigan shaxslarga ishlab chiqarish korxonalarida umivalniklardan foydalanish taqiqlanadi.
Profilaktik dezinfeksiyalash uchun dorixona (shoxobchalar) ko‘chma kvars lampasi bilan jihozlangan bo‘lishi kerak.
Dorixonada ishlab chiqarish xonalarida ovqatlanish taqiqlanadi. Ishlab chiqarish xodimlariga shaxsiy buyumlarni ish joylarida va xalat cho‘ntagida saqlashga ruxsat berilmaydi, toza ro‘molcha bundan mustasno. Dori moddalarni ishlab chiqarish, nazorat qilish, qadoqlash bilan shug‘ullanadigan shaxslar tirnoqlarini qisqa olishlari, lak bilan bo‘yamasliklari va barmoqlariga uzuklar taqmasliklari kerak.
Sanitariya kiyimlari va sanitariya poyafzallari dorixona xodimlariga amaldagi meʼyorlarga muvofiq beriladi. Sanitariya kiyimlarini almashtirish haftasiga kamida 2 marta, kerak bo‘lsa, navbatdan tashqari amalga oshirilishi kerak. Buning uchun har bir dorixona xodimiga kamida ikki to‘plam ish kiyimlari berilishi kerak. Dori vositalarini ishlab chiqarish va qadoqlash bilan shug‘ullanadigan ishchilar, smena boshlanishidan oldin shaxsiy foydalanish uchun toza sochiqlar bilan taʼminlanishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, ushbu vaqtinchalik sanitariya qoida va meʼyorlari COVID-19 infeksiyasi tarqalishi bo‘yicha epidemiologik vaziyatni keskinlashuvi davrida ishchi va xodimlarni salomatligini himoya qilish uchun maqbul mehnat sharoitini va mehnat jarayonini tashkil etish bilan atrof muhitni hamda mehnatni muhofaza qilishga qaratilgan profilaktik tadbirlarini amalga oshirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Ular davlat idoralari va tashkiliy – huquqiy, mulkchilik shaklidan va idoraviy bo‘ysunuvidan qatʼiy nazar boshqa tashkilotlarga qo‘yiladigan gigiyenik talablarni belgilaydi, Ushbu sanitariya qoidalari yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat yurituvchi yakka tartibdagi tadbirkorlarga xam taalluqli bo‘lib, barcha tashkilotlar tomonidan bajarilishi majburiydir. Tashkilot rahbari sanitariya qoidalariga rioya etish bo‘yicha shaxsan javobgar hisoblanadi.
Sanitariya qoidalarini buzganlik O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan tartibda intizomiy, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikni keltirib chiqaradi.

The new version of the Temporary Sanitary Rules and Regulations sets out how to organize the activities of pharmacies in the context of the COVID-19 pandemic, as well as the rules that must be followed by employees working in pharmacies.
Accordingly, pharmacy employees must comply with the following rules:
• change of clothes and shoes before starting work;
• before starting work, put on sanitary clothes (dressing gown, hat) and shoes, wash (at least 20 seconds) and disinfect hands, put on personal protective equipment;
• before visiting the toilet, take off the sanitary clothes and thoroughly wash and disinfect hands after visiting;
• do not leave the pharmacy in sanitary clothes and shoes;
• pharmacy staff must wear masks and gloves.
At the same time, the new edition of the Temporary Sanitary Rules and Regulations established that the premises of pharmacies and pharmacy warehouses must be kept clean, wet cleaning must be carried out periodically (at least once a day) using approved detergents and disinfectants. Also, the service area should be equipped with devices that protect employees from droplet infections.
At the entrance to the pharmacy and the toilet there should be rubber rugs soaked in a disinfectant solution.
Rooms for other staff and toilets should be equipped with washbasins for washing hands and dishes, which should be equipped with special tabs, working with an elbow or sensitive. Disinfectants and an automatic hand dryer should be installed near the washbasin. Persons who are not involved in the packaging of medicines are prohibited from using washbasins in production premises.
For preventive disinfection, pharmacies (retail outlets) should be equipped with a portable quartz lamp.
It is forbidden to eat in the production premises of the pharmacy. Employees of the production department are prohibited from keeping personal belongings in the workplace and in the pocket of the sanitary clothes, except for clean napkins. The nails of employees involved in the production, control and packaging of medicines should be cut short and not covered with varnish, and rings on the fingers should not be worn.
Sanitary clothes and shoes are given to the pharmacy staff in accordance with the current regulations. Change of sanitary clothes should be done at least 2 times a week, if necessary, additionally. To do this, each pharmacy employee must be given at least two sets of overalls. Before the start of the shift, workers involved in the production and packaging of medicines must be provided with clean towels for personal use.
It should be noted that these temporary sanitary rules and regulations are intended to implement preventive measures to protect the environment and labor by creating optimal working conditions and work processes to protect the health of workers and employees during an exacerbation of the epidemiological situation with the spread of COVID-19 infection.
They establish hygienic requirements for government agencies and other organizations, regardless of the organizational and legal form of ownership and departmental subordination, and also apply to individual entrepreneurs operating without a legal entity, and are mandatory for all organizations. The head of the organization is personally responsible for compliance with sanitary rules.
Violation of sanitary rules entails disciplinary, administrative and criminal liability in the manner prescribed by the legislation of the Republic of Uzbekistan.