Unga ko‘ra dorixonalar xodimlari quyidagi qoidalarga rioya qilishlari shart:
– ish boshlashdan oldin, sanitariya kiyimlarini (xalat, qalpoq) va oyoq kiyimlarini kiyish, qo‘lni yuvish (kamida 20 soniya) va qo‘llarni dezinfeksiya qilish, shaxsiy himoya vositalarini kiyish;
– hojatxonaga borishdan oldin, xalatni yechib, tashrif buyurgandan so‘ng qo‘lni yaxshilab yuvish va dezinfeksiya qilish;
– sanitariya kiyimlari va poyafzallarda dorixonadan tashqariga chiqmaslik;
– dorixona xodimlari yuzlariga niqob (respirator) va qo‘llariga lateks qo‘lqop kiyishlari kerak.
Shu bilan birga, yangi tahrirdagi vaqtinchalik sanitariya qoida va meʼyorlarida dorixona va dorixona omborlarining xonalari toza saqlanishi kerakligi, vaqti-vaqti bilan (kuniga kamida bir marta) ruxsat etilgan yuvish va dezinfeksiyalash vositalaridan foydalangan holda namli tozalov o‘tkazish shart ekani, xizmat ko‘rsatish zonasidagi dorixona xodimlarining ish joylari ishchilarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo-tomchi infeksiyalaridan himoya qiladigan qurilmalar bilan jihozlangan bo‘lishi zarurligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Dorixonaga kirishda, hojatxonaning kirishida, dezinfeksiya eritma bilan namlangan kauchuk to‘shamalar bo‘lishi kerak.
Yordamchi xodimlar xonasida qo‘llarini yuvish uchun va hojatxonada umivalniklar (yuvish idishlari) o‘rnatilishi kerak, ular tirsakli (yoki sensorli) kranlar bilan jihozlangan bo‘lishi kerak. Umivalnik yonida dezinfeksiyalash vositalari, elektr quruq xavo uskunasi o‘rnatilgan bo‘lishi lozim. Dori-darmonlarni qadoqlash bilan shug‘ullanmaydigan shaxslarga ishlab chiqarish korxonalarida umivalniklardan foydalanish taqiqlanadi.
Profilaktik dezinfeksiyalash uchun dorixona (shoxobchalar) ko‘chma kvars lampasi bilan jihozlangan bo‘lishi kerak.
Dorixonada ishlab chiqarish xonalarida ovqatlanish taqiqlanadi. Ishlab chiqarish xodimlariga shaxsiy buyumlarni ish joylarida va xalat cho‘ntagida saqlashga ruxsat berilmaydi, toza ro‘molcha bundan mustasno. Dori moddalarni ishlab chiqarish, nazorat qilish, qadoqlash bilan shug‘ullanadigan shaxslar tirnoqlarini qisqa olishlari, lak bilan bo‘yamasliklari va barmoqlariga uzuklar taqmasliklari kerak.
Sanitariya kiyimlari va sanitariya poyafzallari dorixona xodimlariga amaldagi meʼyorlarga muvofiq beriladi. Sanitariya kiyimlarini almashtirish haftasiga kamida 2 marta, kerak bo‘lsa, navbatdan tashqari amalga oshirilishi kerak. Buning uchun har bir dorixona xodimiga kamida ikki to‘plam ish kiyimlari berilishi kerak. Dori vositalarini ishlab chiqarish va qadoqlash bilan shug‘ullanadigan ishchilar, smena boshlanishidan oldin shaxsiy foydalanish uchun toza sochiqlar bilan taʼminlanishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, ushbu vaqtinchalik sanitariya qoida va meʼyorlari COVID-19 infeksiyasi tarqalishi bo‘yicha epidemiologik vaziyatni keskinlashuvi davrida ishchi va xodimlarni salomatligini himoya qilish uchun maqbul mehnat sharoitini va mehnat jarayonini tashkil etish bilan atrof muhitni hamda mehnatni muhofaza qilishga qaratilgan profilaktik tadbirlarini amalga oshirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Ular davlat idoralari va tashkiliy – huquqiy, mulkchilik shaklidan va idoraviy bo‘ysunuvidan qatʼiy nazar boshqa tashkilotlarga qo‘yiladigan gigiyenik talablarni belgilaydi, Ushbu sanitariya qoidalari yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat yurituvchi yakka tartibdagi tadbirkorlarga xam taalluqli bo‘lib, barcha tashkilotlar tomonidan bajarilishi majburiydir. Tashkilot rahbari sanitariya qoidalariga rioya etish bo‘yicha shaxsan javobgar hisoblanadi.
Sanitariya qoidalarini buzganlik O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida belgilangan tartibda intizomiy, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikni keltirib chiqaradi.

Какие правила должны соблюдать сотрудники аптек во время пандемии?
В новой редакции Временных санитарных правил и норм изложено, как организовать деятельность аптек в условиях пандемии COVID-19, а также правила, которые должны соблюдать сотрудники, работающие в аптеках.
Согласно этому, сотрудники аптек должны соблюдать следующие правила:
• смена одежды и обуви перед началом работы;
• перед началом работы надеть санитарную одежду (халат, головной убор) и обувь, вымыть (не менее 20 секунд) и продезинфицировать руки, надеть средства индивидуальной защиты;
• перед посещением туалета снять халат и после посещения тщательно вымыть и продезинфицировать руки;
• не выходить из аптеки в санитарной одежде и обуви;
• сотрудники аптеки должен носить респираторные маски и латексные перчатки.
Вместе с тем, в новой редакции Временных санитарных правил и норм установлено, что помещения аптек и аптечных складов должны содержаться в чистоте, влажная уборка должна проводиться периодически (не реже одного раза в сутки) с использованием разрешенных моющих и дезинфицирующих средств. Также, зона обслуживания должна быть оборудована устройствами, защищающими сотрудников от прямых инфекций, передающихся воздушно-капельным путём.
При входе в аптеку и в туалет должны быть каучуковые половики, смоченные дезинфицирующим раствором.
Комнаты для другого персонала и туалеты должны быть оборудованы умывальниками для мытья рук и посуды, которые должны быть оборудованы специальными кранами, работающие с помощью локтя или сенсорными. Возле умывальника следует установить дезинфицирующие средства, автоматическую сушилку для рук. Лицам, не занимающимся упаковкой медикаментов, запрещено использовать умывальники в производственных отделах.
Для профилактической дезинфекции аптеки (торговые точки) следует оборудовать переносной кварцевой лампой.
Запрещено есть в производственных помещениях аптеки. Сотрудникам производственного отдела запрещается хранить личные вещи на рабочем месте и в кармане халата, кроме чистых салфеток. Ногти сотрудников, занимающихся производством, контролем и упаковкой лекарств, должны быть коротко пострижены и не покрыты лаком, также нельзя носить кольца на пальцах.
Санитарная одежда и обувь выдаётся персоналу аптеки в соответствии с действующими нормами. Смена санитарной одежды должна производиться не реже 2 раз в неделю, при необходимости, дополнительно. Для этого каждому работнику аптеки необходимо выдавать не менее двух комплектов спецодежды. Перед началом смены работникам, занимающимся производством и упаковкой лекарств, необходимо предоставить чистые полотенца для личного пользования.
Следует отметить, что данные временные санитарные правила и нормы предназначены для реализации превентивных мер по защите окружающей среды и труда путём создания оптимальных условий труда и рабочих процессов для защиты здоровья рабочих и служащих в период обострения эпидемиологической ситуации с распространением инфекции COVID-19.
Они устанавливают гигиенические требования к государственным органам и другим организациям независимо от организационно-правовой формы собственности и ведомственной подчиненности, а также распространяются на индивидуальных предпринимателей, действующих без юридического лица, и являются обязательными для всех организаций. Руководитель организации несёт персональную ответственность за соблюдение санитарных правил.
Нарушение санитарных правил влечёт дисциплинарную, административную и уголовную ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан.