“Tashkent Pharma Park” farmatsevtika klasterini yaratish loyihasini amalga oshirilishi o‘rganildi
Joriy yilning 10 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligida hamda tegishli vazirlik, idora va mahalliy hokimiyat organlaridan iborat ishchi guruhi Toshkent viloyatining Zangiota tumanida amalga oshirilayotgan “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterini yaratish bo‘yicha loyiha hududiga tashrif buyurdi.
Loyiha respublikada ishlab chiqarilayotgan dori-darmon vositalari turlarini kengaytirish, ilmiy tadqiqot o‘tkazish va ishlanmalarni tashkil etish, shuningdek, xalqaro taʼlim standartlariga muvofiq malakali farmatsevtika kadrlarini tayyorlash orqali farmatsevtika sanoatini kompleks rivojlantirishni rag‘batlantirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Loyihani moliyalashtirish Koreya Eksimbankining EDCF jamg‘armasi, O‘RTTJ, Farmatsevtika tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi imtiyozli mablag‘lari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga taʼminlanmoqda.
Umumiy maydoni 50 gektar bo‘lgan klasterning modulli tuzilishi hududida sanoat, akademik, tadqiqot, klinik va klinikoldi obyektlarining bo‘lishini ko‘zda tutadi.
Klaster hududida innovatsion dori vositalari, tibbiy qurilmalar va uskunalarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi farmatsevtika kompaniyalarining ishlab chiqarish maydonlari, ko‘ptarmoqli tadqiqot universiteti va uning tarkibiy obyektlari, ilmiy-tadqiqot markazlari, farmatsevtika mahsulotlari ekspertizani o‘tkazish davlat markazi, data-markazi va boshqa zarur bo‘lgan infratuzilma obyektlari joylashgan bo‘ladi.
Tashrif davomida har bir obyekt qurilishining borishi, ularning muhandislik kommunikatsiyalariga ulanishi bo‘yicha ishlarning bugungi holati va loyihani amalga oshirishning boshqa amaliy jihatlari o‘rganildi.
Shuningdek, klaster direksiyasi va ishchi guruhi aʼzolari bilan birgalikda mavjud muammolar ko‘rib chiqildi va ularni hal etish algoritmlari muhokama qilindi. Turkiya, Hindiston, Chexiya va boshqa mamlakatlar investorlari bilan konstruktiv muloqot o‘tkazildi. Unda klaster hududida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bilan ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish haqida to‘xtalib o‘tildi va o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish imkoni paydo bo‘ldi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, qurilish ishlari va muhandislik kommunikatsiya tarmoqlariga ulanishni tezlashtirish bo‘yicha kechiktirib bo‘lmas chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.
Loyihaning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha ishlarning qadam-baqadam jadvalini ishlab chiqish va klaster yaratishning har bir bosqichining bajarilishini monitoring qilish, yuzaga kelayotgan masalalarni aniqlash va ularni yaqin idoralararo hamkorlik qilish orqali zudlik bilan hal etish mexanizmini yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, klasterning yangi tarkibiy obyektlarini yaratish uchun qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish maqsadida xalqaro va hukumat tashkilotlari hamda xorijiy investorlar bilan muzokaralarni faollashtirishga ko‘rsatmalar berildi.

The Current State of Implementation of ‘Tashkent Pharma Park Pharmaceutical Cluster’ Project Studied
This January 10, a working group, composed of representatives of ministries, departments and local authorities, visited the Tashkent Pharma Park Innovative Research-Production Pharmaceutical Cluster in Zangiota District of Tashkent Region.
The project is being implemented in order to stimulate the comprehensive development of the pharmaceutical industry in the country, including by expanding the range of manufactured medicines, conducting research and development, as well as training personnel for the pharmaceutical sector in accordance with international educational standards.
Funding for the project is provided by the assets of the EDCF of the Eximbank of Korea, the Fund for Reconstruction and Development of the Republic of Uzbekistan, and the Fund for Support and Development of the Pharmaceutical Industry and Foreign Direct Investment.
The modular structure of the cluster with a total area of ​​50 hectares provides for the creation of industrial, academic, research, clinical and preclinical sectors.
The cluster will accommodate production sites of leading pharmaceutical companies for the production of innovative medicines, medical devices and equipment, a multidisciplinary research university, research centers, a state center for pharmaceutical product expertise, a data center and other necessary infrastructure.
During the visit, the progress of work in construction of each facility was studied.
Also, together with the members of the Cluster Directorate and working group, the existing problems were considered and ways for their solution were discussed. A constructive dialogue with investors from Turkey, India, the Czech Republic and other countries took place.
Following the meeting, the executives were instructed to take urgent measures to accelerate the development of design documentation, construction work and connection to utility networks.
The need to develop a step-by-step work schedule in all areas and establish a mechanism for effective monitoring of the implementation of each stage of creating a cluster, identifying emerging issues and their prompt solution through close interdepartmental interaction was emphasized.
Instructions were also given to intensify negotiations with international and government organizations, as well as foreign investors in order to attract additional investment for the implementation of new components of the cluster.