“Tashkent Pharma Park” farmatsevtika klasterini yaratish loyihasini amalga oshirilishi o‘rganildi
Joriy yilning 10 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligida hamda tegishli vazirlik, idora va mahalliy hokimiyat organlaridan iborat ishchi guruhi Toshkent viloyatining Zangiota tumanida amalga oshirilayotgan “Tashkent Pharma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterini yaratish bo‘yicha loyiha hududiga tashrif buyurdi.
Loyiha respublikada ishlab chiqarilayotgan dori-darmon vositalari turlarini kengaytirish, ilmiy tadqiqot o‘tkazish va ishlanmalarni tashkil etish, shuningdek, xalqaro taʼlim standartlariga muvofiq malakali farmatsevtika kadrlarini tayyorlash orqali farmatsevtika sanoatini kompleks rivojlantirishni rag‘batlantirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Loyihani moliyalashtirish Koreya Eksimbankining EDCF jamg‘armasi, O‘RTTJ, Farmatsevtika tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi imtiyozli mablag‘lari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga taʼminlanmoqda.
Umumiy maydoni 50 gektar bo‘lgan klasterning modulli tuzilishi hududida sanoat, akademik, tadqiqot, klinik va klinikoldi obyektlarining bo‘lishini ko‘zda tutadi.
Klaster hududida innovatsion dori vositalari, tibbiy qurilmalar va uskunalarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi farmatsevtika kompaniyalarining ishlab chiqarish maydonlari, ko‘ptarmoqli tadqiqot universiteti va uning tarkibiy obyektlari, ilmiy-tadqiqot markazlari, farmatsevtika mahsulotlari ekspertizani o‘tkazish davlat markazi, data-markazi va boshqa zarur bo‘lgan infratuzilma obyektlari joylashgan bo‘ladi.
Tashrif davomida har bir obyekt qurilishining borishi, ularning muhandislik kommunikatsiyalariga ulanishi bo‘yicha ishlarning bugungi holati va loyihani amalga oshirishning boshqa amaliy jihatlari o‘rganildi.
Shuningdek, klaster direksiyasi va ishchi guruhi aʼzolari bilan birgalikda mavjud muammolar ko‘rib chiqildi va ularni hal etish algoritmlari muhokama qilindi. Turkiya, Hindiston, Chexiya va boshqa mamlakatlar investorlari bilan konstruktiv muloqot o‘tkazildi. Unda klaster hududida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bilan ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish haqida to‘xtalib o‘tildi va o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish imkoni paydo bo‘ldi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, qurilish ishlari va muhandislik kommunikatsiya tarmoqlariga ulanishni tezlashtirish bo‘yicha kechiktirib bo‘lmas chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.
Loyihaning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha ishlarning qadam-baqadam jadvalini ishlab chiqish va klaster yaratishning har bir bosqichining bajarilishini monitoring qilish, yuzaga kelayotgan masalalarni aniqlash va ularni yaqin idoralararo hamkorlik qilish orqali zudlik bilan hal etish mexanizmini yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, klasterning yangi tarkibiy obyektlarini yaratish uchun qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish maqsadida xalqaro va hukumat tashkilotlari hamda xorijiy investorlar bilan muzokaralarni faollashtirishga ko‘rsatmalar berildi.

Изучено текущее состояние реализации проекта по созданию фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park»
10 января текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе профильных министерств, ведомств и органов местной власти, посетила реализуемый в Зангиатинском районе Ташкентской области проект по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park».
Проект реализуется в целях стимулирования комплексного развития фармацевтической отрасли в Республике, в том числе путем расширения ассортимента производимых лекарственных препаратов, проведения научных исследований и разработок, а также подготовки кадров в области фармацевтики, квалифицированных в соответствии с международными образовательными стандартами.
Финансирование проекта обеспечивается за счет льготных средств Фонда EDCF Эксимбанка Кореи, ФРРУ, Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли и прямых иностранных инвестиций.
Модульная структура кластера общей площадью 50 гектаров предусматривает создание промышленных, академических, научно-исследовательских, клинических и доклинических секторов.
На территории кластера будут расположены производственные площадки ведущих фармацевтических компаний по производству инновационных лекарственных препаратов, медицинских изделий и техники, многопрофильный исследовательский университет и его компоненты, научно-исследовательские центры, государственный центр экспертизы фармацевтической продукции, дата-центр и другая необходимая инфраструктура.
В ходе посещения был изучен ход строительства каждого объекта, состояние работ по их подключению к инженерным коммуникациям и другие практические аспекты реализации проекта.
Также совместно с дирекцией кластера и членами рабочей группы были рассмотрены имеющиеся проблемы и обсуждены алгоритмы их решения. Состоялся конструктивный диалог с инвесторами из Турции, Индии, Чехии и других стран, затронувший вопросы реализации производственных проектов с прямыми иностранными инвестициями на территории кластера и позволивший выработать взаимоприемлемые решения.
По итогам встречи ответственным руководителям было поручено принять безотлагательные меры по вопросам ускорения разработки проектной документации, строительных работ и подключения к сетям инженерных коммуникаций.
Подчёркнута необходимость разработки пошагового графика работ по всем направлениям и налаживания механизма действенного мониторинга реализации каждого этапа создания кластера, выявления возникающих вопросов и их оперативного решения путем тесного межведомственного взаимодействия.
Также были даны поручения активизировать переговоры с международными и правительственными организациями, а также иностранными инвесторами с целью привлечения дополнительных инвестиций для реализации новых компонентов кластера.