“Abdi Ibrahim” kompaniyasi vakillari Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligida
Agentlik direktori kompaniya vakillarini O‘zbekistonga investitsiya kiritish imkoniyatlari bilan tanishtirdi. Uchrashuv chog‘i yurtimizda kompaniyaning vakolatxonasini ochish, dori vositalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri vositachilarsiz yetkazib berishni kengaytirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Maʼlumot uchun: 1912 yilda tashkil topgan “Abdi Ibrahim” kompaniyasi Turkiya, Jazoir va Qozog‘istonda dori vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan. Onkologiya, gematologiya, kardiologiya, endokrinologiya, teri xastaliklari, markaziy nerv sistemasi, oshqozon-ichak tizimi, revmatologiya, ayollar xastaklari kabi terapevtik guruhlarda 400 ga yaqin turdagi dori vositalarini ishlab chiqaruvchi kompaniyaning mahsulotlari jami 70 davlatga eksport qilinadi.

The "Abdi Ibrahim" representatives visited the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry
On November 8 of this year, Sardor Kariyev, director of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry, received a delegation led by Sukha Taspolatoglu, CEO of Abdi Ibrahim, one of the largest drug manufacturers in Turkey.
The agency director highlighted the investment climate of Uzbekistan during the talk with the company representatives. During the meeting, the sides discussed issues such as opening a company representative office in our country and expanding the direct delivery of medicines without intermediaries.
For information: "Abdi Ibrahim" company, founded in 1912, started production of medicines in Turkey, Algeria, and Kazakhstan. The company produces about 400 drugs in therapeutic groups such as oncology, hematology, cardiology, endocrinology, skin diseases, central nervous system, gastrointestinal system, rheumatology, and women's illnesses and exports them to 70 countries.