Beshinchi Xitoy xalqaro import ko‘rgazmasi doirasida Xitoy—Markaziy Osiyo sog‘liqni saqlash sanoati alyansining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Maʼlumotlarga ko‘ra, ushbu tashabbus 2022-yil 25-yanvar kuni o‘tkazilgan Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlari davlat rahbarlarining diplomatik munosabatlar o‘rnatilganligining 30 yilligiga bag‘ishlangan videosammitida Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan.
Forumda Xitoy Xalq siyosiy maslahat kengashi davlat qo‘mitasining Iqtisodiyot qo‘mitasi direktori o‘rinbosari Bi Szinsyuan, 2004 yil kimyo bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori, Isroil Fanlar akademiyasi akademigi, Xitoy Fanlar akademiyasining xorijiy akademigi Avram Gershko, Xitoy muhandislik akademiyasi akademigi, “Xalq qahramoni” milliy faxriy unvoni sohibi Chjan Boli va Xitoy savdo palatasi raisining Dori vositalari va tibbiy mahsulotlar importi va eksporti bo‘yicha o‘rinbosari Van Maochun onlayn va oflayn tarzda ishtirok etishdi.
Tadbirda Markaziy Osiyo davlatlaridan diplomatik vakillar ham ishtirok etishdi. O‘zbekiston tomonidan koordinator sifatida qatnashgan O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Egamov barchani ushbu Alyansning tashkil etilgani bilan tabrikladi.
Alyans farmatsevtika savdosini takomillashtirish va arzon mahsulotlarni tarqatish, loyihalar va sarmoyalar, axborot va siyosat almashish, epidemiyalarning oldini olish va ular bilan kurashish sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bilan mashg‘ul bo‘ladi.
Alyans, "birgalikda qatnashish, birgalikda yaratish va birgalikda rivojlanish" tamoyiliga sodiq qolgan holda, Xitoy va Markaziy Osiyoning besh mamlakati o‘rtasida tibbiyot va sog‘liqni saqlash sohasida faol hamkorlikka xizmat qilishni maqsad qilgan.

The opening ceremony of the China-Central Asia Healthcare Industry Alliance was held within the 5th China International Import Expo framework
According to information, the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, initiated this at the video summit of the heads of state of China and the Central Asian countries held on January 25, 2022, dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.
Deputy director of the Economic Committee of the State Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference Bi Jingyuan, 2004 Nobel Prize winner in chemistry, academician of the Israel Academy of Sciences as well as the foreign academician of the Chinese Academy of Sciences Avram Gershko, academician of the Chinese Academy of Engineering, winner of the national honorary title of "People's Hero" Zhang Boli and Wang Maochun, a Vice Chairman of Import and Export of Medicines and Medical Products of China Chamber of Commerce, took part in the event.
Diplomatic representatives from Central Asian countries also participated in the event. Ulugbek Egamov, the first deputy director of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry under the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, who participated as a coordinator from Uzbekistan, congratulated everyone on the establishment of this Alliance.
The Alliance will focus on improving the pharmaceutical trade and distribution of affordable products, projects, and investments, sharing information and policies, and developing cooperation in preventing and controlling epidemics.
Adhering to the principle of "joint participation, joint creation, and joint development," the Alliance aims to serve active cooperation in medicine and health between China and the five countries of Central Asia.