Dori vositalarining O‘zbekiston hududidan tashqariga olib chiqilishi 1 oktyabrga qadar to‘xtatildi
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi, “O‘zstandart” agentligi va Davlat bojxona qo‘mitasining 2020 yil 1 oktyabrga qadar bo‘lgan muddatda:
muvofiq ro‘yxatdagi tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalar, shu jumladan kislorod konsentratorlar, puls oksimetrlari hamda sink, magniy, selen yoki vitamin “D” moddalarini saqlovchi biologik faol qo‘shimchalar import qilinganda va mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilganda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmasdan va majburiy sertifikatlashtirilmasdan bojxona rasmiylashtiruvini amalga oshirish (import qilinganda) va realizatsiya qilish;
muvofiq ro‘yxatdagi dori vositalari import qilinganda va mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilganda ularni davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan hamda 5 kunlik muddatda sertifikatlashtirish (faqat ayrim kimyoviy tahlillarni o‘tkazgan holda) asosida bojxona rasmiylashtiruvini amalga oshirish (import qilinganda) va realizatsiya qilish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berildi.
Belgilanishicha, nazarda tutilgan tartib asosida tibbiy buyum, tibbiy texnikalar, shu jumladan kislorod konsentratorlar, biologik faol qo‘shimchalar va dori vositalari importi bilan shug‘ullanuvchi va mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar:
mahsulot sifati va xavfsizligi uchun javobgar hisoblanadi hamda o‘zlari tomonidan realizatsiya qilingan mahsulot haqidagi maʼlumotlarni mahsulot realizatsiya qilingan kundan boshlab 5 kun ichida Agentlikka taqdim etishlari shart;
dori vositalarini ayrim kimyoviy tahlillarni o‘tkazgan holda sertifikatlashtirish uchun dori vositasining qadog‘ida xalqaro patentlanmagan nomini o‘zbek yoki rus yohud ingliz tilida ko‘rsatilishini taʼminlagan holda ishlab chiqaruvchi korxonaning sinov bayonnomasini va sinov usullari ko‘rsatilgan hujjatni taqdim etishlari shart.
Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalarning O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqariga olib chiqilishi (reeksport bojxona rejimi bundan mustasno) 2020 yil 1 oktyabrga qadar vaqtinchalik to‘xtatildi.
Bunda, ayrim dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalarni eksport qilishga ruxsat O‘zbekiston Respublikasiga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishini oldini olish yuzasidan chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Agentlikning qo‘shma xulosasi asosida ruxsat beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi hamda Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari respublika hududidan dori vositalari va tibbiy buyumlarning noqonuniy olib chiqib ketilishi ustidan qatʼiy nazorat o‘rnatadi.

Вывоз лекарственных средств из Узбекистана приостановлен до 1 октября
Принято Постановление Кабинета Министров «О мерах по упорядочению оборота лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в период пандемии по коронавирусу». Приняты следующие предложения Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Агентства по развитию фармацевтической отрасли, Агентства «Узстандарт» и Государственного таможенного комитета до 1 октября 2020 года:
• таможенное оформление медицинских изделий и медицинской техники соответствующего перечня, в том числе кислородных концентраторов, пульсоксиметров и биологически активных добавок, содержащих цинк, магний, селен или витамин D, без государственной регистрации и обязательной сертификации при импорте местными производителями и реализации;
• таможенное оформление и реализация лекарственных средств соответствующего перечня при импорте и производстве местными производителями без государственной регистрации и сертификации (только с проведением некоторых химических анализов) в течение 5 дней.
Отмечается, что компании, занимающиеся импортом изделий медицинского назначения и медицинского оборудования, в том числе концентраторов кислорода, биологически активных добавок и лекарственных препаратов, а также отечественные производители:
• несут ответственность за качество и безопасность продукта и должны предоставить информацию о реализованной ими продукции Агентству в течение 5 дней с даты её продажи;
• для сертификации лекарств с химическим анализом предоставить документ об испытаниях производителя и документ с указанием методов испытаний, гарантируя, что международное непатентованное название лекарственного средства указано на упаковке на узбекском, русском или английском языках.
Вывоз лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского оборудования с территории Республики Узбекистан (кроме таможенного режима реэкспорта) приостановлен до 1 октября 2020 года.
Экспорт определенных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского техники разрешается Специальной республиканской комиссией по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавируса в Республики Узбекистан на основании совместного заключения Министерства экономического развития и сокращения бедности и Агентства.
Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан и пограничные войска Службы государственной безопасности устанавливают строгий контроль над нелегальным вывозом лекарственных средств и изделий медицинского назначения с территории республики.