Xitoyda 20 mingdan ortiq sog‘liqni saqlash tizimi va chegara xizmati xodimlari COVID-19ga qarshi emlandi
Xitoy hukumati koronavirus infeksiyasini yuqtirish xavfi yuqori bo‘lgan baʼzi kasblar egalarini emlashni maʼqulladi. Iyul oyi oxirlarida birinchilardan bo‘lib sog‘liqni saqlash tizimi va chegara xizmati xodimlarini  emlash ishlari boshlandi. Kelajakda emlashni xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlarida davom ettirish rejalashtirilmoqda. Hozirga qadar 20 mingga yaqin odam emlandi, South China Morning Post xabariga tayanib yozmoqda pharmvestnik.ru sayti.
Xitoy Milliy sog‘liqni saqlash komissiyasining Fan va texnologiyalarni rivojlantirish markazi direktori Chjen Chjun Veyning so‘zlariga ko‘ra, hukumat vaksinadan favqulodda foydalanishga shu yilning 22 iyulida ruxsat bergan. Uning aytishicha, COVID-19 infeksiyasini yuqtirib olish xavfi aynan tibbiyot xodimlarida yuqoridir. Shuningdek, hozirgi kunda kasallanishning aksariyati xorijdan kirib kelmoqda, shuning uchun chegara xizmati xodimlari ham xavf ostida. Kelajakda transport tizimi, xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari va oziq-ovqat bozoridagi ishchilar ham emlanadilar.
Hozirgi kunda dunyo miqyosida yakuniy klinik sinovlari o‘tkazilayotgan yetti vaksinadan to‘rttasi xitoylik olimlar tomonidan ishlab chiqilgan. Davlatga qarashli China National Biotec Group Limited (CNBG) kompaniyasi Birlashgan Arab Amirliklarida nomzod vaksinalardan birining yakuniy uchinchi bosqich klinik sinovlarini o‘tkazish uchun regulyator organlardan  ruxsat oldi. Bundan tashqari, Bahrayn, Peru, Marokash va Argentina bilan uchinchi yakuniy bosqichni o‘tkazishga kelishib olindi. Kompaniya Marokash va Peruda ikkita vaksinani sinovdan o‘tkazadi.
Vaksinalarning uchinchi bosqich klinik sinovlarini xorijda olib borayotgan Xitoy kompaniyalari sirasiga Sinovac va CanSino Biologics kiradi. 2020 yil iyun oxirida CanSino kompaniyasi vaksinasi harbiylar orasida foydalanish uchun tasdiqlan edi.

Более 20 тысяч сотрудников сферы здравоохранения и пограничных служб вакцинированы против COVID-19 в Китае
Китайские власти одобрили вакцинацию сотрудников определенных профессий, которые подвергаются повышенному риску заражения коронавирусной инфекцией. Первые дозы вакцины еще в июле получили сотрудники сферы здравоохранения и пограничных служб. В дальнейшем программу вакцинации планируется расширить на сотрудников сферы услуг. Уже вакцинировано около 20 тыс. человек, пишет сайт pharmvestnik.ru со ссылкой на South China Morning Post.
Как отметил директор Центра по развитию науки и технологий Национальной комиссии здравоохранения (NHC) КНР Чжэнь ЧжунВэй, правительство разрешило экстренное применение вакцины 22 июля 2020 года. Чиновник пояснил, что сотрудники здравоохранения являются одними из самых уязвимых с точки зрения риска инфицирования COVID-19. А поскольку большинство случаев заболевания в Китае в настоящее время «импортируется» из-за рубежа, сотрудники пограничной службы также находятся в зоне риска. В дальнейшем программу вакцинации планируется распространить на сотрудников транспортной системы, сферы услуг и работников продуктовых рынков.
Четыре из семи вакцин, проходящих завершающие стадии клинических исследований в глобальном масштабе, разработаны китайскими учеными. Государственная компания China National Biotec Group Limited (CNBG) получила от регулятора разрешение на проведение III фазы клинических исследований одной из своих кандидатных вакцин в Объединенных Арабских Эмиратах. Помимо этого, она договорилась о проведении завершающих стадий исследований с Бахрейном, Перу, Марокко и Аргентиной. В Марокко и Перу компания будет испытывать две вакцины.
Среди других китайских компаний, чьи вакцины проходят III фазы клинических исследований за рубежом, Sinovac (Бразилия и Индонезия) и CanSino Biologics (Россия). В конце июня 2020 года вакцина от CanSino была одобрена для применения среди военнослужащих.