Koreyalik investorlar Oʼzbekistonda farmatsevtika tarmogʼini rivojlantiradi
Oʼzbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi oʼrtasida tibbiyot va farmatsevtika sohasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Sogʼliqni saqlash vaziri Аlisher Shodmonov va Farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirish agentligi direktori Sardor Kariev ayni paytda Janubiy Koreyada tashrif bilan boʼlib turibdi.
Sogʼliqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar boʼlimi xabar berishicha, tashrifning dastlabki kunida Oʼzbekiston delegatsiyasi Koreya Respublikasi Sanoat, savdo va energetika vaziri Song Yu Mo bilan uchrashdi. Muloqotda vaziri Song Yu Mo koreyalik investorlar Oʼzbekistonda farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirishga tayyor ekanini taʼkidlab oʼtdi.
«Darhaqiqat, mamlakatimizda farmatsevtika sohasiga investitsiya jalb etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Jumladan, 2018 yilda respublika hududlarida farmatsevtika tarmogʼida umumiy qiymati 96,26 million АQSh dollari miqdorida investitsiya yoʼnaltirilgan holda 34ta loyiha ishga tushirilib, 1501ta yangi ish oʼrni yaratilgan.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 19 dekabrdagi «Oʼzbekiston Respublikasining 2019 yilga moʼljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida»gi qaroriga asosan esa joriy yil davomida farmatsevtika tarmogʼida umumiy qiymati 216,5 million АQSh dollari qiymatidagi 20ta loyiha amalga oshirilishi va natijada 2218ta yangi ish oʼrni tashkil etilishi rejalashtirilgani diqqatga sazovor», deyiladi xabarda.
Eslatib oʼtamiz, Oʼzbekistonda 159ta farmatsevtika korxonalari faoliyat yuritmoqda. Ularning 90tasi dori vositalari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan, 58tasi tibbiyot buyumlari, 11tasi esa tashxis uskunalari ishlab chiqaruvchi korxonalardir. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan 35 farmakoterapiya guruhidan 26 guruhga kiritilgan preparatlar ishlab chiqarilmoqda.

Korean Investors Tend to Develop the Pharmaceutical Industry of Uzbekistan
These days, Alisher Shadmanov, Minister of Health of the Republic of Uzbekistan, and Sardor Kariev, Director of the Agency on Development of the Pharmaceutical Industry are visiting South Korea. The main purpose of the trip is a further development of bilateral cooperation between Uzbekistan and South Korea in the pharmaceutical industry.
On the first day of the visit, the Uzbek delegation met with Sung Yun-mo, Minister of Trade, Industry and Energy of the Republic of Korea. During the meeting, Song Yun-mo expressed his willingness to assist in attracting Korean investors for the development of the pharmaceutical industry in Uzbekistan.
Indeed, our government pays special attention to attracting investment in the pharmaceutical industry. In particular, in 2018 the regions of the republic allocated 96.26 million USD to the pharmaceutical industry, thus, launching 34 projects and creating 1501 jobs.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On measures to implement the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2019’ dated December 19, 2018, this year the pharmaceutical industry plans to implement 20 projects totaling 216.5 million USD and creating 2,218 jobs.
Worth to note, 159 domestic pharmaceutical enterprises operate in Uzbekistan. Of these, 90 enterprises specialize in the production of medicines, 58 - produce medical products and 11 - diagnostic equipment. Of the 35 pharmacotherapeutic groups, domestic manufacturers produce medicines included in 26 groups.