Mahalliy farmatsevtika korxonalari diqqatiga❗️
Qirg‘iziston hukumati tomonidan 2018 yil 28 avgustda qabul qilingan “Dori vositalari aylanmasi sohasida davlat ro‘yxatiga olish bilan bog‘liq baʼzi masalalar to‘g‘risida”gi 405-sonli qaroriga ko‘ra:
2021 yilning 1 iyulga qadar dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish ushbu Qarorning 1-bandi bilan tasdiqlangan tartibga, yoki Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Kengashining 2016 yil 3 noyabrdagi 78-sonli qarori bilan tasdiqlangan «Tibbiy maqsadlarda foydalaniladigan dori vositalarini ro‘yxatga olish va ekspertizadan o‘tkazish qoidalari»ga muvofiq amalga oshiriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Qirg‘iziston Respublikasining YEOIIga aʼzo bo‘lishi munosabati bilan o‘z mahsulotlarini ushbu davlatga eksport qiluvchi mahalliy farmatsevtika kompaniyalariga 2021 yil 30 iyunga qadar ro‘yxatga olish maʼlumotlarini taqdim etishi va belgilangan tartibda to‘lovni amalga oshirishlarini tavsiya etadi.
Qirg‘iziston Respublikasi YEOIIga aʼzo bo‘lganidan so‘ng, ro‘yxatdan o‘tish tartibi YEOIIning belgilangan qatʼiy qoidalariga muvofiq amalga oshiriladi.

Вниманию уважаемых представителей местных фармацевтических предприятий и компаний, занимающихся оптовой реализацией лекарств и медицинских изделий!
Агентство по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан сообщает, что правительство Кыргызской Республики Постановлением № 405 “О некоторых вопросах, связанных с государственной регистрацией в сфере обращения лекарственных средств” от 28 августа 2018 года, постановляет:
Государственная регистрация лекарственных препаратов до 1 июля 2021 года осуществляются в соответствии с Порядком, утвержденным пунктом 1 настоящего постановления, или в соответствии с Правилами регистрации и экспертизы лекарственных средств для медицинского применения, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 3 ноября 2016 года № 78.
В связи с этим, местным фармацевтическим компаниям, осуществляющим экспорт своей продукции в Республику Кыргызыстан рекомендуется до 30 июня 2021 года сдать досье на регистрацию и осуществить оплату в установленном порядке в связи с переходом Кыргызской Республики в состав ЕАЭС. После перехода Кыргызской Республики в состав ЕАЭС процедура регистрации будет осуществляться в соответствии установленным жестким правилам ЕАЭС.