Mamlakatimizda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish, aholini sifatli dori-darmon vositalari bilan taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 3 maydagi Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent viloyatida “Bo‘stonliq-farm” va “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonalari tashkil etildi.
Bugun “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonasi haqida so‘z yuritamiz.
Toshkent viloyati Parkent tumani o‘z tabiati, toza va musaffo havosi bilan  ajralib turadi. Tuproq va iqlim sharoitlari noyobligi  bor gap.  Bu yerda “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish juda maqbulligi ham inobatga olingan. “Parkent-farm” erkin iqtisodiy zonasiga 25,0 gektar yer maydoni, shundan 17,73 gektari ishlab chiqarish maydonlari (investorlar) uchun, 7,27 gektari EIZ infratuzilmasi uchun ajratildi.
Bugungi kunda “Parkent-farm” EIZning 17,73 gektar yer maydonida 28,0 mln. AQSH dollarlik (shu jumladan 11,16 mln. doll. o‘z mablag‘i,  3,128 mln. doll. tijorat bank krediti, 3,713 mln. doll. to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya) 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Loyihalar to‘liq quvvat bilan ishga tushgandan so‘ng YILLIK ISHLAB CHIQARISH HAJMI 52,137 mln. dollarni tashkil etib, 815 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilgan. Shu bilan bir qatorda yillik 7,81 mln. AQSH dollarlik dori vositalari EKSPORTIni amalga oshirish rejalashtirilmoqda. “Parkent-farm” EIZ hududida muhandislik-kommunikatsiya, yo‘l-transport va ijtimoiy infratuzilmaga ega.
Bugungi kun holatiga o‘zlashtirilgan mablag‘: Jami 7,319 mln. AQSH dollar, o‘z mablag‘i- 5,125 mln. AQSH dollari, bank krediti- 350 ming AQSH dollari, to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiya- 1,843 mln. AQSH dollarni tashkil etadi.
Shundan:
1. "TANDEM PHARM" MCHJ - 900 ming dollar
2. “BIOCOM” XK - 350 ming dollar
3. "MAGNIT GRAND FARM" MCHJ - 890 ming dollar
4. “Yuma bio” QK MCHJ -2,95 mln.dollar
5. “Renmin health care” MCHJ - 1,605 mln.dollar
6. “ZUMA-PHARMA” MCHJ - 623 ming dollar.
➖ “Parkent-farm” EIZda  Flakonlarda inyeksion liofil kukun va suyuqlik ko‘rinishidagi, ishlatishga tayyor shpris ruchkalardagi, hamda ampula dori vositalari ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi,
➖ Onkologiya sohasida  zarur bo‘ladigan tibbiy preparatlar ishlab chiqarish loyihasi,
➖ Galen dori vositalari, ikki bosqichli dori vositalari  ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi,
➖ Dorivor o‘simliklar yetishtirish va uzum danagidan dorivor vositalar  ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi,
➖ Tayyor dori vositalari ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi,
➖ Zaharga qarshi zardob ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi,
➖ Eksport o‘rnini bosuvchi dori vositalarini ishlab chiqarish loyihasi ishga tushish arafasida.
“Parkent-farm” EIZda ishlab chiqarilgan mahsulotlar ichki bozorni mahalliy dori-darmon vositalari hamda tibbiyot buyumlari bilan yana-da ko‘proq to‘ldirish uchun respublikamizning farmatsevtika sohasini rivojlantirishga xizmat qiladi.

The Uzbek government pays special attention to the development of the pharmaceutical industry, providing the population with quality medicines. Bo’stonliq-Pharm and Parkent-Pharm free economic zones were created in Tashkent Region in order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 3, 2017.
It is about Parkent-Pharm FEZ today.
Parkent District of Tashkent Region is distinguished by its nature, clean and fresh air, perfect soil and climatic conditions. It became expedient to create Parkent-Pharm free economic zone here, for which it was allocated 25.0 hectares of land. Of these, 17.73 hectares - production area and 7.27 hectares - infrastructure.
Today, seven projects are being implemented on the territory of Parkent-Pharm FEZ for a total amount of USD 28 million. After the projects start operating at full capacity, 815 people will be provided with jobs and the annual production will amount to USD 52.137 million. At the same time, it is planned to export medicines annually in the amount of USD 7.81 million. The Parkent-Pharm territory has engineering and communication, road transport and social infrastructure.
To date, a total of USD 7.319 million has been assimilated: own funds – USD 5.125 million, a bank loan – USD 350 thousand, direct foreign investments – USD 1.843 million.
Of them:
1. TANDEM PHARM LLC - USD 900 thousand;
2. BIOCOM FE - USD 350 thousand;
3. MAGNIT GRAND PHARM LLC - USD 890 thousand;
4. Yuma Bio JV LLC - USD 2.95 million;
5. Renmin Health Care LLC - USD 1.605 million;
6. ZUMA-PHARMA LLC – USD 623 thousand.
It is also planned to launch the following projects:
• Project for organizing the production of lyophilized powder and liquid in vials, ready-made syringe pens;
• Project for the production of essential medicines in oncology;
• Project for organizing the production of galenic medicines, two-stage preparation medicines;
• Project for the cultivation of medicinal plants and organization of the production of medicinal products from grape seeds;
• Project for organizing the production of finished pharmaceutical products;
• Project for organizing the production of antidote whey;
• Project for organizing the the production of import-substituting medicines.
The products manufactured in Parkent-Pharm FEZ will contribute to the development of the country’s pharmaceutical industry in order to further fill the domestic market with local medicines and medical products.