Oʼtgan yili Shavkat Mirziyoevning Аndijon viloyatiga tashrifi davomida mazkur korxona loyihasining taqdimoti oʼtkazilgan edi. “Makro Farm Andijan” korxonasi loyihasini uch bosqichda hayotga tatbiq etish koʼzda tutilgan. Birinchi bosqich 2018 yilning avgust oyida yakuniga yetdi. Yiliga 2,5 milliard soʼmlik dorivor oʼsimliklardan biologik faol qoʼshimchalar ishlab chiqariladi. Buning uchun 3 million dollar mablagʼ sarflandi, natijada 25 kishining doimiy bandligi taʼminlandi.
Ikkinchi bosqichda 5 million dollar mablagʼ evaziga yiliga 136 million dona shprits va infuziya uchun sistema ishlab chiqarish loyihasi hayotga tatbiq etildi. Mazkur loyiha 2018 yilning oktyabrь oyida yakunlanib, 110 ta yangi ish oʼrni yaratildi. 2020 yilga rejalashtirilgan uchinchi bosqichda yurak-qon tomir kasalliklarida qoʼllaniladigan 8 million dona tabletka va kapsula shaklidagi dori vositalari ishlab chiqarish yoʼlga qoʼyiladi.
40 kishi ishli boʼladi. 1, 2, 5, 10 milligrammli shpritslar va infuziya uchun sistemalar ishlab chiqaradigan ushbu korxona vodiyda yagona hisoblanadi.
Аyni paytda korxonaning 10 gektar yer maydonida naʼmatak, moychechak, barbaris, yalpiz, kolendula, dala choyi, aloe, polpola, valeriana, limon oʼti, samin choʼp kabi dorivor oʼsimliklar parvarishlanmoqda.

Президент ознакомился с деятельностью Акционерной компании «Makro Farm Andijan» в Андижанском районе
Во время визита Шавката Мирзиёева в Андижанскую область в прошлом году была проведена презентация нового проекта. Проект предприятия «Makro Farm Andijan» планировалось реализовать в три этапа. Первый этап завершился в августе 2018 года. Биологически активные добавки из лекарственных растений на 2,5 миллиарда сумов будут выпускаться ежегодно. На эти цели было потрачено 3 миллиона долларов США, и постоянной работой обеспечены 25 человек.
Для запуска второго этапа было потрачено 5 миллионов долларов США и налажено производство шприцев и систем для инфузий, годовой объём которых составил 136 миллионов штук. Этот проект был завершен в октябре 2018 года и создано 110 рабочих мест. На третьем этапе, запуск которого рассчитан на 2020 год, планируется выпускать лекарственные средства от сердечно-сосудистых заболеваний в виде таблеток и капсул, объёмом 8 миллионов штук в год.
40 человек будут трудоустроены. Это предприятие, которое производит шприцы на 1, 2, 5, 10 миллиграммов и системы для инфузий, является единственной в Долине.
На данный момент 10 гектаров земли засеяны лекарственными растениями, такими как шиповник, ромашка, барбарис, мята, календула, алоэ, полпола, валериана, лимонник, и другие.
Глава нашего государства осмотрел лекарственные препараты, подготовленные этим предприятием. Он подчеркнул необходимость уделять особое внимание обеспечению того, чтобы лекарственные средства полностью отвечали международным требованиям качества.