Joriy yilning 3 noyabr kuni Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Rossiyaning Vialek korxonasi mutaxassislari bilan hamkorlikda “Zarur farmakologik nazorat amaliyoti (GVP). Farmakologik nazoratda autsorsing xizmatlari” mavzusida vebinar o‘tkazdi.
Trening shaklida tashkil etilgan vebinarda O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Armaniston, Moldova, Gruziyaning 50ga yaqin farmatsevtika mutaxassislari hamda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Xalqaro standartlarni joriy etishni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Elvira Svechnikova ishtirok etdi.
Onlayn tarzda o‘tkazilgan vebinarda autsorsing xaqida, uning ijobiy va salbiy tomonlari, korxonalar uchun farmakologik nazorat autsorsing xavflari xaqida tushinchalar berildi. Shuningdek, seminar boshlovchisi o‘z maʼruzasida farmakologik nazorat bo‘yicha autsorsinga oid qonunchilik va meʼyoriy talablar, ro‘yxatdan o‘tish guvoxnomasi egasi farmakologik nazorat funksiyalarini  topshirganda sifat tizimiga qo‘yiladigan talablar va masalalarni qamrab oldi.

Участники международного вебинара обсудили аутсорсинг услуг по фармаконадзору
3 ноября текущего года Агентством по развитию фармацевтической отрасли совместно с российской группой компаний Виалек был организован вебинар на тему «Надлежащая практика фармаконадзора (GVP). Аутсорсинг услуг по фармаконадзору».
В вебинаре, прошедшем в форме тренинга, приняли участие свыше 50 специалистов фармацевтической отрасли из Узбекистана, России, Казахстана, Армении, Молдовы, Грузии и Кыргызстана. Ведущим вебинара была специалист Агентства по развитию фармацевтической отрасли, заместитель начальника Управления по координации внедрения международных стандартов в фармацевтической отрасли Эльвира Свечникова.
На вебинаре было дано понятие аутсорсинга, плюсы и минусы, риски аутсорсинга по фармаконадзору для компаний. Ведущая семинара также осветила вопросы законодательства и нормативных требований в Узбекистане и странах ЕАЭС по аутсорсингу фармаконадзора, требования к системе качества при делегировании держателем регистрационного удостоверения выполняемых функций по фармаконадзору.
Также, были даны советы по выбору аутсорсинговых компаний, и как правильно оформить договоренность между ДРУ и аутсорсинговой компанией.