Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi «Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi» DUK sifatsiz, kontrafakt, yaroqlilik muddati tugagan farmatsevtik mahsulotlar yuzasidan 2022 yil 6 oy davomida aniqlangan holatlar bo‘yicha maʼlumot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi huquqni himoya qilish idoralari hamda jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan Davlat markazining Huquqni muhofaza qilish organlari murojaatlari bilan ishlash bo‘limiga joriy yilning 1 iyul sanasiga qadar 600 ta murojaatlar kelib tushgan.
Ushbu murojaatlarni o‘rganish davomida 3790 turdagi 1 189 181 o‘ram dori vositalari tibbiyot amaliyotida qo‘llash mumkin emasligi bo‘yicha xulosa berilgan bo‘lib, ulardan:
➖ 1442 turdagi 410 075 o‘ram davlat ro‘yxatidan o‘tganligi;
➖ 796 turdagi 474 383 o‘ram davlat ro‘yxatidan o‘tmaganligi;
➖ 383 turdagi 5060 o‘ram muvofiqlik sertifikati mavjudligi;
➖ 789 turdagi 289 520 o‘ram muvofiqlik sertifikatlari mavjud emasligi;
➖ 204 turdagi 5897 o‘ram yorliqlash ko‘rsatkichi bo‘yicha (kontrafakt);
➖ 151 turdagi 1235 yaroqlilik muddati tugagan sifatsizligi;
➖ 25 turdagi 3011 o‘ram qalbakilashtirilganligi shu jumladan, “L-Lizina essinat 5 ml №5”, “Aktovegin 40 mg 5ml №5”, “Serebrolizin 5 ml №5”, “Solkoseril 5 ml №5”, “Layboten 1.0 g, Mildronat 5 ml №10”, “Revarton”, “Tebantin”, “Saytatek”, “Zardeks”, “Kovifor”, “Fatzorb” “Vobenzim”, “Vobenzim-E” nomdagi dori vositalari bir necha marotaba takrorlangan.
Hurmatli yurtdoshlar! Davlat ro‘yxatidan o‘tgan dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikaning sifatsiz, belgilangan talablarga nomuvofiq ishlab chiqarilgan, nuqsonli holatlari yuzasidan eʼtirozingiz bo‘lsa Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining @uzpharmagency_bot aloqa botiga yoki (71) 203-27-77 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

In 2022, experts examined 3,790 types of medicines based on 600 appeals
The State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment under the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry has provided information on the cases identified during six months of 2022 regarding low-quality, counterfeit, and expired pharmaceutical products.
By July 1 of this year, law enforcement agencies, individuals, and legal entities at the Department of Law Enforcement Appeals of the State Center of the Republic of Uzbekistan received 600 appeals.
During the study of these appeals, 1,189,181 packages of 3,790 types of medicinal products were found to be useless in medical practice, of which:
➖ 410,075 packages of 1,442 types are state registered;
➖ that 474,383 packages of 796 types have not been registered;
Availability of 383 type 5060 package conformity certificates;
➖ 789 types of 289,520 packages do not have conformity certificates;
➖ 5897 packages of 204 types according to the labeling indicator (counterfeit);
➖ 151 types 1235 of expired quality;
➖ 25 types of 3011 packages were counterfeited, including "L-Lysine essinate 5 ml No. 5", "Actovegin 40 mg 5 ml No. 5", "Cerebrolysin 5 ml No. 5", "Solcoseryl 5 ml No. 5", "Layboten 1.0 g, Mildronat 5 ml No. 10, "Revarton", "Tebantin", "Sytatek", "Zardeks", "Kovifor", "Fatzorb", "Vobenzim", "Vobenzim-E" were repeated several times.
Dear compatriots! If you have an objection regarding state-registered drugs, medical supplies, and medical equipment of poor quality, manufactured under established requirements, and production defects, you can contact the bot of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry @uzpharmagency_bot or hotline (71) 203-27-77.