Bugungi kunda Respublikamizning Farmatsevtika tarmog'ini barqaror rivojlantirishda hamda farmatsevtika faoliyatini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni yaxshilash, aholi va sog'liqni saqlash muassasalarini arzon, sifatli dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikalari bilan ta'minlanganlik darajasini yanada oshirish, bozor konyunkturasini o'rganishni tashkil qilish, ichki va tashqi bozorlarda yuqori sifatli, raqobatbardosh dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikalarining yangi turlarini ishlab chiqarishni o'zlashtirishga hamda ularni eksport salohiyatini yanada oshirish maqsadida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-fevraldagi PF-27-son farmoni bilan tasdiqlangan 2022-2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasini "Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili"da amalga oshirishga oid davlat dasturi va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 2-maydagi "Sanoat kooperatsiyasini yanada rivojlantirish va talab yuqori bo'lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 11-maydagi 195-sonli qarori  ijrosini ta'minlash maqsadida joriy yilning 11-12-iyul kunlari Andijon viloyatida "Avtomobilsozlik, elektrotexnika, to'qimachilik, charm-poyabzal, mebelsozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, qurilish materiallari hamda oziq-ovqatni ishlab chiqarish" sohalariga ixtisoslashgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi o'tkazildi.
Yarmarkada Andijon viloyatidagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni ishlab chiqaruvchi “Makro Farm Andijon” MCHJ, (Tibbiy buyum va Texnikalar (Shpris, Sistema va Tonometr ishlab chiqaradi)  “Zamin Bio Health” MCHJ (dori vositalari ishlab chiqaradi), "GRAND PHARM TEX" MCHJ (Tibbiy buyumlar (bint va dokalar), "MALIKA LABORATORIES" MCHJ (dori vositalari ishlab chiqaradi),, "MAKON MIRZO" XK (Tibbiy buyumlar (Ortopedik va Travma) "EPOCH FARMA" MCHJ (dori vositalari ishlab chiqaradi), va boshqa bir qator ishlab chiqarish korxonalari ishtirok etdi.
Yarmarka doirasida Andijon viloyatidagi farmatsevtika korxonalari tomonidan yangi texnologiyalar asosida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni keng jamoatchilikka tanishtirish, faoliyati haqida soha tadbirkorlariga batafsil ma'lumot berish maqsadida Farmatsevtika tarmog'ini rivojlantirish agentligining axborot xizmati tomonidan sanoat yarmarkasida ishtirok etayotgan “Makro Farm Andijon” MCHJ, (Tibbiy buyum va Texnikalar (Shpris, Sistema va Tonometr ishlab chiqaradi)  “Zamin Bio Health” MCHJ (dori vositalari ishlab chiqaradi) ishlab chiqarish korxonalariga jurnalistlar uchun press-tur tashkil etildi.
Shuningdek, “Andijon Fharma Park” ilmiy va sinov laboratoriyasi faoliyati bilan ham tanishildi.
Ma'lumot uchun: Bugungi kunda viloyatda 37 ta farmatsevtika yo'nalishidagi korxonalar faoliyat ko'rsatmoqda (ming dan ziyod ishchilar bor). Farmatsevtika korxonalari tomonidan  2022-yil davomida 215 turdagi (shundan 160 tasi dori, 18 tasi tibbiy buyum, 12 tasi tibbiy texnika, 25 tasi biologik faol qo'shimchalar) 272 mlrd so'mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, 520 ming dollarlik mahsulotlar eksport qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 28-fevraldagi PF-27-son Farmoni bilan tasdiqlangan 2022-2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasini «Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili»da amalga oshirishga oid

Организован пресс-тур на предприятия по производству фармацевтической продукции, расположенные в Андижанской области
Сегодня большое внимание уделяется устойчивому развитию фармацевтической отрасли республики, улучшению условий для развития фармацевтической деятельности, дальнейшему повышению уровня обеспеченности населения и учреждений здравоохранения доступными, качественными лекарственными средствами, медицинскими изделиями и медицинской техникой. Также ведется работа по организации изучения рыночной конъюнктуры, освоению производства новых видов высококачественных, конкурентоспособных лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники на внутреннем и внешнем рынках и дальнейшему повышению их экспортного потенциала.
В целях обеспечения выполнения Государственной программы по реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-27 от 27 февраля 2023 года, и постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 мая 2019 года «О мерах по дальнейшему развитию промышленной кооперации и расширению производства востребованной продукции», Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 мая 2023 г. № 195, 11-12 июля текущего года в Андижанской области была проведена региональная межотраслевая промышленная ярмарка, специализирующаяся на отраслях «Автомобильной, электротехнической, текстильной, кожевенно-обувной, мебельной, фармацевтической, химической промышленности, производстве строительных материалов и продуктов питания».
В ярмарке приняли участие следующие производственные предприятия Андижанской области, производящие лекарственные средства и медицинские изделия: ООО «Макро Фарм Андижан» (производит медицинские изделия и технику (шприцы, системы и Таномертры) ООО «Замин био здоровье» (производит лекарственные средства), ООО «Гранд фарм Текс» (медицинские изделия (бинты и Марли), ООО «Queen Laboratories» (производит лекарственные средства), ООО «MAKON Mirzo» (медицинские изделия (ортопедические и травматические), ООО «EPOCH Farma» (производит лекарственные средства) и другие.
В рамках ярмарки информационной службой Агентства по развитию фармацевтической отрасли был организован пресс-тур для журналистов на производственные предприятия ООО «Макро Фарм Андижан» и ООО «Zamin Bio Health» с целью ознакомления широкой общественности с продукцией, производимой фармацевтическими предприятиями Андижанской области на основе новых технологий. Также была ознакомлена с деятельностью научно-испытательной лаборатории «Andijon Farma Park».
Для справки: на сегодняшний день в области функционируют 37 предприятий фармацевтического профиля (более тысячи работников). Фармацевтическими предприятиями в течение 2022 года произведено продукции 215 наименований (из них 160 лекарственных препаратов, 18 медицинских изделий, 12 медицинской техники, 25 биологически активных добавок) на сумму 272 млрд. сумов, экспортировано продукции на 520 тыс. долларов.
В соответствии с планом мероприятий по совершенствованию деятельности фармацевтических свободных экономических зон Государственной программы по реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-27 от 27 февраля 2023 года в Андижанской области планируется реализация 21 инвестиционного проекта на сумму 109,4 млн. долларов США (13 проектов на сумму 61,0 млн. долларов США в рамках государственной инвестиционной программы, 8 проектов на сумму 50,0 млн. долларов США в рамках территориальной инвестиционной программы).