Bojxona rasmiylashtiruvida koronavirusga qarshi dori vositalarini qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomalari o‘zbek tilida bo‘lishi kerakmi?
Hurmatli tadbirkorlar!
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining “Koronavirus pandemiyasi davrida dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalar muomalasini tartibga solishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga binoan, O‘zbekiston Respublikasida  2020 yil 1 oktyabrga qadar bo‘lgan muddatda ro‘yxatdan o‘tkazmasdan, majburiy sertifikatsiyalashtirish sharti bilan import qilinadigan, COVID-19 infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarni davolashda qo‘llaniladigan 46 turdagi dori vositalari va biologik faol moddalar ro‘yxati tasdiqlangan.
Qarorga ko‘ra:
Yurtimizga olib kirilayotgan, ro‘yxatdagi dori vositalarini ayrim kimyoviy tahlillarni o‘tkazgan holda sertifikatlashtirish uchun dori vositasining qadog‘ida halqaro patentlanmagan nomini o‘zbek yoki rus yoxud ingliz tilida ko‘rsatilishini taʼminlagan holda ishlab chiqaruvchi korxonaning sinov bayonnomasini va sinov usullari ko‘rsatilgan hujjatni taqdim etishlari shart ekanligi belgilangan.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi shuni maʼlum qiladiki, koronavirusga chalingan bemorlar uchun mo‘ljallangan dori vositasining bojxona rasmiylashtiruvi import qilish bilan shug‘ullanuvchi tashkilot murojaatiga asosan olib kirilgan dori preparatlarini qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomalarini davlat tilidagi matni loyihasi Dori vositalar, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartizatsiyasi davlat markazining Farmakologiya qo‘mitasi tomonidan bir kun muddatda maʼqullab beriladi.

Should the Instructions for Coronavirus Medications Be in Uzbek at Customs Clearance?
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers ‘On measures to streamline the circulation of medicines, medical products and medical equipment during the coronavirus pandemic’, the list of 46 names of drugs and biologically active substances used in the treatment of patients with COVID-19 infection imported into the Republic of Uzbekistan without registration until October 1, 2020, but subject to mandatory certification, was approved.
According to the Resolution:
The imported medications from the list must undergo certification for certain chemical analysis, for which it is necessary to provide a manufacturer’s test report and a document indicating the test methods, as well as an indication of the international non-proprietary name on the packaging of the medicinal product in Uzbek, Russian or English.
The Pharmaceutical Industry Development Agency informs that the Pharmacological Committee of the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products and Medical Equipment, within one day, will approve the text of the instruction in the state language on the basis of an application from an organization engaged in customs clearance of imported medicines for patients with coronavirus.