Bojxona rasmiylashtiruvida koronavirusga qarshi dori vositalarini qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomalari o‘zbek tilida bo‘lishi kerakmi?
Hurmatli tadbirkorlar!
Xabaringiz bor, Vazirlar Mahkamasining “Koronavirus pandemiyasi davrida dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikalar muomalasini tartibga solishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga binoan, O‘zbekiston Respublikasida  2020 yil 1 oktyabrga qadar bo‘lgan muddatda ro‘yxatdan o‘tkazmasdan, majburiy sertifikatsiyalashtirish sharti bilan import qilinadigan, COVID-19 infeksiyasi bilan kasallangan bemorlarni davolashda qo‘llaniladigan 46 turdagi dori vositalari va biologik faol moddalar ro‘yxati tasdiqlangan.
Qarorga ko‘ra:
Yurtimizga olib kirilayotgan, ro‘yxatdagi dori vositalarini ayrim kimyoviy tahlillarni o‘tkazgan holda sertifikatlashtirish uchun dori vositasining qadog‘ida halqaro patentlanmagan nomini o‘zbek yoki rus yoxud ingliz tilida ko‘rsatilishini taʼminlagan holda ishlab chiqaruvchi korxonaning sinov bayonnomasini va sinov usullari ko‘rsatilgan hujjatni taqdim etishlari shart ekanligi belgilangan.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi shuni maʼlum qiladiki, koronavirusga chalingan bemorlar uchun mo‘ljallangan dori vositasining bojxona rasmiylashtiruvi import qilish bilan shug‘ullanuvchi tashkilot murojaatiga asosan olib kirilgan dori preparatlarini qo‘llash bo‘yicha yo‘riqnomalarini davlat tilidagi matni loyihasi Dori vositalar, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartizatsiyasi davlat markazining Farmakologiya qo‘mitasi tomonidan bir kun muddatda maʼqullab beriladi.

Должны ли инструкции препаратов против коронавируса быть на узбекском языке при таможенном оформлении?
Уважаемые предприниматели!
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров «О мерах по упорядочению оборота лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в период пандемии по коронавирусу», утвержден перечень 46 наименований лекарственных препаратов и биологически активных веществ, используемых при лечении пациентов с инфекцией COVID-19, ввозимых в Республику Узбекистан без регистрации до 1 октября 2020 года, но подлежащих обязательной сертификации.
Согласно Постановлению:
Ввозимые лекарственные средства из перечня должны проходить сертификацию по определенным химическим анализам, для чего необходимо предоставление отчёта производителя об испытаниях и документ с указанием методов испытаний, также указание международного непатентованного названия на упаковке лекарственного средства на узбекском, русском или английском языках.
Агентство по развитию фармацевтической отрасли сообщает, что Фармакологический комитет Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в течение одного дня утвердит текст инструкции на государственном языке по применению лекарственных средств на основании заявления организации, занимающейся таможенным оформлением импортируемых лекарственных средств для больных коронавирусом.