Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazining Qiyoslash laboratoriyasi mutaxassislari ayni kunlarda xizmat safari bilan Turkiya davlatida bo‘lib turishipti.
Safardan ko‘zlangan maqsad, tibbiy muassasalarda qo‘llaniladigan tashxis uchun mo‘ljallangan ultratovush tibbiy o‘lchash vositalarini qiyoslashda qo‘llaniladigan namunaviy o‘lchash vositalarini “TUBITAK UME” metrologiya institutida navbatdagi (kalibirlash) sinovlarini o‘tkazishdir.
Qiyoslash laboratoriyasi mudiri Nodirbek Abdullayevning maʼlum qilishicha, metrologik qiyoslashda qo‘llaniladigan AQSH “ATS Laboratories” korxonasida ishlab chiqariladigan “ATS-539” va “GAMMEX” 1425V 0.5DOPLER 403 hamda “Phantom” ultratovush to‘lqin uzunligini qiyoslash (sinash) uchun qo‘llaniladigan naʼmunaviy o‘lchash vositalari hozirgi kunda respublikamizda yagona xalqaro miqyosda qiyoslan (tekshiril)gan.
Ayni kunlarda Turkiyaning Gebze shahrida joylashgan “TUBITAK UME” milliy metrologiya institutida Qiyoslash laboratoriyasiga tegishli bo‘lgan ushbu vositalar ustida navbatdagi sinovlar o‘tkazilmoqda.

Specialists of the State Center's Comparison Laboratory visited the metrology institute "TUBITAK UME" in Turkey
Specialists of the Comparison Laboratory of the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment under the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry are on a business trip to Turkey.
The trip aims to carry out the following (calibration) tests of standard measuring instruments for comparing the ultrasound medical measuring instruments used in medical institutions for diagnosis at the "TUBITAK UME" Metrology Institute.
According to Nodirbek Abdullaev, head of the comparison laboratory, the standard measuring instruments used for metrological comparisons, such as ATS-539 and GAMMEX 1425V 0.5 DOPLER 403, and "Phantom" manufactured in the USA are the only ones that were compared (checked) at the international level in the Republic of Uzbekistan.
These days, the subsequent tests are being conducted on these tools that belong to the Comparison Laboratory at the National Metrology Institute "TUBITAK UME" located in Gebze, Turkey.