Forum doirasida hamkorlik uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston ikkinchi xalqaro forumi doirasida Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori Egamov Ulug‘bek Abduvaliyevich bilan AstraZeneca kompaniyasi o‘rtasida ishbilarmonlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida AstraZeneca xalqaro biofarmatsevtika kompaniyasi O‘zbekistonda farmatsevtika sanoatini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
O‘pka kasalliklari, metabolik kasalliklar, onkologik va yurak-qon tomir kasalliklari, etim kasalliklarini davolash uchun dori vositalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarish bo‘yicha to‘plangan ko‘p yillik tajribani hisobga olgan holda, AstraZeneca Agentlik bilan hamkorlikda farmatsevtika sanoati sohasida keng ko‘lamli yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha ta’lim dasturlarini shakllantirish va amalga oshirishda, ayniqsa, dori vositalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishning amaliy jihatlari doirasida xorijiy ekspertlar va o‘qituvchilarni jalb etishda o‘z hissasini qo‘shishga va ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda, shuningdek, mahalliy ishlab chiqarishga sarmoya kiritish, jumladan, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan shartnoma munosabatlari doirasidagi masalalar atroflicha muhokama qilindi. Xalqaro tajriba shuni ko‘rsatadiki, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish ko‘p jihatdan davlat tomonidan qarama-qarshi majburiyatlarning mavjudligi, shuningdek, mahalliylashtirilgan dori vositalarini davlat xaridlari bo‘yicha munozara ishtirokchilari hisobga olish imkoniyatlari bilan rag‘batlantiriladi.
Shu bilan birga, AstraZeneca mutaxassislarining fikriga ko‘ra, diagnostika, raqamlashtirish va sog‘liqni saqlash tizimida bemorlarning marshrutini takomillashtirishga investitsiyalarni tayanch sifatida ko‘rib chiqish muhim ahamiyatga ega.
AstraZeneca ko‘plab mamlakatlarda tibbiyot va farmatsevtika sohasida mahalliy biotexnologiya va raqamli startaplarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha katta tajribaga ega va Agentlikka bozorga chiqish va mahalliy tibbiy startaplarni tibbiyot sohasiga yanada joriy etish uchun rivojlanishni baholash va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z tajribasini taklif etishini bildirdi.
AstraZeneca O‘zbekistonda olib borilayotgan ishlar doirasidagi keng ko‘lamli tadbirlarni hisobga olgan holda Agentlikka O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlik memorandumni imzolash rejalashtirilganligini ma’lum qildi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, tomonlar yaqin ishbilarmonlik aloqalari doirasidagi kelgusidagi ishlarni davom ettirish, qisqa va o‘rta muddatli istiqbolda hamkorlik yo‘nalishlarini shakllantirishdan manfaatdorligini bildirdi.

Protocol of a business meeting between AstraZeneca company and the leadership of the Pharmaceutical industry development agency Ministry of Investments, Industry and trade of the Republic of Uzbekistan
Participants:
• Natalia Anatolyevna Mironyuk, Commercial Director, AstraZeneca Russia and Director of Frontier Markets (Uzbekistan, Mongolia, Belarus)
• Olzhas Anatolyevich Satybaldin, Head of Government Relations, AstraZeneca Eurasia
• Egamov Ulugbek Abduvalievich, Director of the Pharmaceutical industry development agency
• Khilola Gairatovna Ganieva, Advisor to the Director of the Pharmaceutical industry development agency
Issues discussed:
The international biopharmaceutical company AstraZeneca expresses its interest in supporting and developing the pharmaceutical industry in Uzbekistan. Taking into account the accumulated long-term experience in the development and production of drugs for the treatment of lung diseases, metabolic disorders, oncological and cardiovascular diseases, orphan diseases, AstraZeneca is ready to assist and participate, together with the Agency, in the formation and implementation of educational programs for the training of specialists in the pharmaceutical industry in a wide range of areas, especially within the framework of the practical aspects of the development and production of medicines with the involvement of foreign experts and teachers.
The matter of investment in local production, including within the framework of contractual relations with local producers, was discussed in detail by the parties of the meeting. As international experience shows, the localization of production is largely stimulated by the presence of counter obligations on the part of the state, as well as opportunities for public procurement of localized drugs, so that the parties to the discussion take into account. At the same time, according to AstraZeneca, it also makes sense to consider investments in diagnostics, digitalization and improvement of patient routing within the healthcare system as backbone.
AstraZeneca has extensive experience in supporting and developing local biotechnology and digital start-ups in the field of medicine and pharmaceuticals in many countries and offers the Agency its expertise in assessing and supporting development to enter the market and further introduce local medical start-ups into medical practice.
Given the wide range of activities within the framework of work in Uzbekistan, AstraZeneca informed the Agency about the desire to sign a memorandum of cooperation with the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan in order to form a platform for many years of fruitful cooperation in the interests of patients and the healthcare system.
Based on the results of the meeting, the parties expressed interest in continuing further work within the framework of close business contacts and forming areas for cooperation in the short and medium term.