Forum doirasida hamkorlik uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston ikkinchi xalqaro forumi doirasida Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori Egamov Ulug‘bek Abduvaliyevich bilan AstraZeneca kompaniyasi o‘rtasida ishbilarmonlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida AstraZeneca xalqaro biofarmatsevtika kompaniyasi O‘zbekistonda farmatsevtika sanoatini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
O‘pka kasalliklari, metabolik kasalliklar, onkologik va yurak-qon tomir kasalliklari, etim kasalliklarini davolash uchun dori vositalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarish bo‘yicha to‘plangan ko‘p yillik tajribani hisobga olgan holda, AstraZeneca Agentlik bilan hamkorlikda farmatsevtika sanoati sohasida keng ko‘lamli yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha ta’lim dasturlarini shakllantirish va amalga oshirishda, ayniqsa, dori vositalarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishning amaliy jihatlari doirasida xorijiy ekspertlar va o‘qituvchilarni jalb etishda o‘z hissasini qo‘shishga va ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda, shuningdek, mahalliy ishlab chiqarishga sarmoya kiritish, jumladan, mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan shartnoma munosabatlari doirasidagi masalalar atroflicha muhokama qilindi. Xalqaro tajriba shuni ko‘rsatadiki, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish ko‘p jihatdan davlat tomonidan qarama-qarshi majburiyatlarning mavjudligi, shuningdek, mahalliylashtirilgan dori vositalarini davlat xaridlari bo‘yicha munozara ishtirokchilari hisobga olish imkoniyatlari bilan rag‘batlantiriladi.
Shu bilan birga, AstraZeneca mutaxassislarining fikriga ko‘ra, diagnostika, raqamlashtirish va sog‘liqni saqlash tizimida bemorlarning marshrutini takomillashtirishga investitsiyalarni tayanch sifatida ko‘rib chiqish muhim ahamiyatga ega.
AstraZeneca ko‘plab mamlakatlarda tibbiyot va farmatsevtika sohasida mahalliy biotexnologiya va raqamli startaplarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha katta tajribaga ega va Agentlikka bozorga chiqish va mahalliy tibbiy startaplarni tibbiyot sohasiga yanada joriy etish uchun rivojlanishni baholash va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z tajribasini taklif etishini bildirdi.
AstraZeneca O‘zbekistonda olib borilayotgan ishlar doirasidagi keng ko‘lamli tadbirlarni hisobga olgan holda Agentlikka O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlik memorandumni imzolash rejalashtirilganligini ma’lum qildi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, tomonlar yaqin ishbilarmonlik aloqalari doirasidagi kelgusidagi ishlarni davom ettirish, qisqa va o‘rta muddatli istiqbolda hamkorlik yo‘nalishlarini shakllantirishdan manfaatdorligini bildirdi.

В рамках второго международного фармацевтического форума Узбекистана состоялась деловая встреча директора Агентства по развитию фармацевтической промышленности с компанией AstraZeneca
В начале встречи международная биофармацевтическая компания AstraZeneca выразила заинтересованность в поддержке и развитии фармацевтической индустрии в Узбекистане.
Учитывая многолетний опыт, накопленный в разработке и производстве препаратов для лечения заболеваний легких, метаболических нарушений, онкологических и сердечно-сосудистых заболеваний, орфанных заболеваний, компания АстраЗенека готова содействовать и участвовать совместно с Агентством в формировании и проведении образовательных программ по подготовке специалистов в сфере фармацевтической отрасли по широкому спектру направлений, особенно в рамках практических аспектов разработки и производства лекарственных препаратов с привлечением зарубежных экспертов и преподавателей.
На встрече также подробно обсуждались вопросы инвестирования в отечественное производство, в том числе, в рамках контрактных взаимоотношений с локальными производителями был детально обсужден сторонами встречи. Как показывает международный опыт, локализация производства в значительной мере стимулируется наличием встречных обязательство со стороны государства, а также возможностями для государственной закупки локализованных препаратов, чтобы принято сторонами обсуждения во внимание. При этом по мнению компании АстраЗенека в качестве системообразующих имеет смысл также рассматривать инвестиции, а диагностику, цифровизацию и совершенствование маршрутизации пациентов в рамках системы здравоохранения.
Компания АстраЗенека имеет богатый опыт поддержки и развития локальных биотехнологических и цифровых стартапов в сфере медицины и фармацевтики во многих странах и предлагает Агентству свои компетенции в оценке и поддержке развития для выхода на рынок и дальнейшего внедрения в медицинскую практику локальных медицинских стартапов.
С учетом широкого спектра деятельности в рамках работы в Узбекистане, компания АстраЗенека проинформировала Агентство о желании подписать меморандум о сотрудничестве с Министерством здравоохранения Узбекистана с целью формирования платформы для многолетнего плодотворного сотрудничества в интересах пациентов и системы здравоохранения.
По итогам встречи стороны выразили интерес в продолжении дальнейшей работы в рамках плотных деловых контактов и формировании направлений для сотрудничества в краткосрочной и среднесрочной перспективах.