Majburiy raqamli markirovkalash mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 12 dekabr kuni “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” DUKda yurtimizda dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Egamov boshchiligida o‘tgan muloqotdan ko‘zlangan maqsad ushbu tizimni belgilangan muddatlarda va sifatli joriy qilish uchun sohada faoliyat olib boruvchi tadbirkorlik subyektlarida dori vositalarini raqamli markirovkalash jarayonida yuzaga kelayotgan muammolar va takliflarni o‘rganishdan iborat bo‘ldi.
Ochiq muloqotda agentlik ekspertlari bilan bir qatorda Moliya vazirligi, Davlat soliq va Davlat bojxona qo‘mitasi, «Asl belgisi» mahsulotlarni markirovkalash va kuzatib borish milliy axborot tizimi operatori «CRPT TURON» MCHJ maʼsul xodimlari ishtirok etdi. Shuningdek Respublikamizning turli hududlarida faoliyat yuritadigan soha tadbirkorlik subyektlari vakillaridan 23 nafari bevosita va 30dan ortig‘i onlayn tarzda qatnashdi.
Taʼkidlash lozimki, bugungi kunda farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqaruvchi 61 ta mahalliy korxonalardan 50 tasi markirovkalash tizimini joriy qilish uchun talab qilinadigan uskuna va dasturiy mahsulotlarni sotib olish yuzasidan shartnomalar imzolangan bo‘lsa, shundan 40 tasi o‘z mahsulotlarini raqamli markirovkalangan holda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan. 10 ta korxonaga uskuna va dasturiy mahsulotlar yetkazib berish jarayonida. Qolgan 9 ta mahalliy korxonada esa bu borada muzokaralar olib borilmoqda.

The State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Equipment hosted an open dialogue on the mandatory digital marking system
On December 12 of this year, an open dialogue that discussed the mandatory digital marking of drugs and medical equipment in our country was held at the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Equipment.
The purpose of the meeting led by Ulug'bek Egamov, the first deputy director of the agency, was to study the problems and proposals arising in the digital marking of medicines in the business entities operating in the field to introduce this system within the specified time and in good quality.
Along with agency experts, responsible employees of the Ministry of Finance, the State Tax and State Customs Committee, and the operator of the national information system for marking and tracking the products with the marked original, "CRPT TURON" LLC took part in the open dialogue. Also, 23 representatives of business entities operating in different regions of our Republic participated directly, and more than 30 were online.
Today, 50 out of 61 local enterprises producing pharmaceutical products have signed contracts to purchase equipment and software for introducing the marking system. Forty of them have started manufacturing their products with digital markings.
Ten enterprises are in the process of supplying equipment and software products. Negotiations are underway with the remaining nine local enterprises.