Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Sardor Kariyev O‘zbekiston Respublikasi hukumati vakillaridan iborat delegatsiya tarkibida Vengriya davlatiga rasmiy tashrif bilan bordi.
Mazkur tashrif doirasida mazkur davlat farmatsevtik kompaniyalari vakillari bilan uchrashib, muzokaralar olib borildi.
Jahonda 13 turdagi dori vositalariga patent olgan, mahsulotlarini Germaniya, Vyetnam, Yaponiya kabi 20 dan oshiq davlatlarga eksport qiluvchi «Meditop Pharmaceutical Ltd». kompaniyasi vakillari David Greskovits va Akc Zoltan bilan bo‘lgan uchrashuvda Sardor Kariyev O‘zbekiston Respublikasi farmatsevtika sohasining investitsion jozibadorligini ochib berdi, shuningdek tarmoq korxonalari faoliyati bilan tanishtirdi.
Uchrashuvda, shuningdek, farmatsevtik mahsulotlarni (epilepsiyani davolashda qo‘llaniluvchi preparatlar, antibiotiklar va og‘riq qoldiruvchi dori vositalarini) ishlab chiqarish bo‘yicha investitsion loyihani amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuvdan so‘ng «Meditop Pharmaceutical Ltd». kompaniyasi xodimlari agentlik vakillarini ishlab chiqarish maydoni va ilmiy-ishlab chiqarish laboratoriyasi bilan tanishtirishdi.
Sardor Kariyev boshchiligidagi ekspertlar o‘zaro xamkorlik istiqbollarini o‘rganish uchun aksiyalari Budapesht fond birjasi ro‘yxatlariga kiritilgan, xalqaro GMP, GPP talablariga javob beruvchi, ISO 9001:2015 va ISO 13485:2016 sertifikatlariga ega bo‘lgan «Gedeon Richter» kompaniyasiga ham tashrif buyurishdi.
Ushbu kompaniya vakillari o‘zbek tomonini ishlab chiqarish maydoni, ilmiy-ishlab chiqarish laboratoriyasi va R&D-markazining faoliyati bilan tanishtirib o‘tdi.
Ikki o‘rtadagi muzokaralar chog‘i O‘zbekiston Respublikasida «Gedeon Richter» brendi ostida dori vositalarini shartnoma asosida ishlab chiqarish masalasi ko‘rib chiqildi.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi delegatsiyasi vakillari, shuningdek, “Femfeldogozo” kompaniyasi vakillari bilan ham uchrashib, O‘zbekistonda «Oskar Mebel» MCHJ bilan hamkorlikda tibbiy mebel va tibbiy uskunalarni ishlab chiqarish masalasida muzokaralar olib borishdi.

Sardor Kariev visited Hungary as part of a delegation of government representatives
Sardor Kariev, Director of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry, paid an official visit to Hungary as part of a delegation of representatives of the Government of the Republic of Uzbekistan.
As part of this visit, representatives of these state pharmaceutical companies met and held negotiations. For example, "Meditop Pharmaceutical Ltd," which has obtained patents for 13 types of medicines worldwide, exports its products to more than 20 countries, such as Germany, Vietnam, and Japan. During the meeting with representatives of the company David Greskovits and Akc Zoltan, Sardor Kariev revealed the investment attractiveness of the pharmaceutical sector of the Republic of Uzbekistan and also introduced the activities of network enterprises.
The meeting also discussed the possibility of implementing an investment project to produce pharmaceutical products (drugs used to treat epilepsy, antibiotics, and painkillers).
After the meeting, Meditop Pharmaceutical Ltd. employees of the company introduced the Agency's representatives to the production area and scientific production laboratory.
The experts led by Sardor Kariev also visited the "Gedeon Richter" company to study the prospects of cooperation. The company's shares are listed on the Budapest Stock Exchange, meet international GMP and GDP requirements, and have ISO 9001:2015 and ISO 13485:2016 certificates. Furthermore, the representatives of this company familiarized the Uzbek side with the activities of the production area, research, production laboratory, and R&D center.
During the negotiations, the sides considered the contract production of medicines under the brand name "Gedeon Richter" in the Republic of Uzbekistan.
Representatives of the Agency also met with the representatives of the "Femfeldogozo" company. They held negotiations on the production of medical furniture and medical equipment in cooperation with "Oskar Mebel" LLC in Uzbekistan.