Shavkat Mirziyoev: Tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija beradi
Shavkat Mirziyoev: Tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija beradi.
Shavkat Mirziyoev Fargʼona shahridagi «Listem-Fergana» qoʼshma korxonasini borib koʼrdi. Janubiy Koreya bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur qoʼshma korxonada rentgen asbob-uskunalari ishlab chiqariladi. Bu nafaqat yurtimiz, balki mintaqada yuqori texnologiyali tibbiy texnika tayyorlaydigan yagona zavod hisoblanadi. Korxona loyihasining umumiy qiymati 8 million dollar boʼlib, yiliga ikki turdagi 300 dona renten apparati ishlab chiqarishga moʼljallangan. Birinchi bosqich doirasida 35 kishi ish bilan taʼminlangan. Yil yakuniga qadar yana yuzga yaqin ish oʼrni yaratilishi koʼzda tutilgan.
Hozirda keyingi bosqichni hayotga tatbiq etish ustida ish olib borilyapti. Buning natijasida yillik ishlab chiqarish quvvatini 500 donaga, mahsulotlar turini 10 dan oshirish rejalashtirilgan. Bu shu paytgacha katta valyuta mablagʼlari evaziga import qilinayotgan tibbiy uskunalar oʼrnini toʼldirish, ichki bozorni arzon va yuqori sifatli jihozlar bilan taʼminlashga xizmat qiladi. Korxona toʼla quvvat bilan ishlay boshlagach, mahsulotni eksportga yoʼnaltirish ham moʼljallangan.
«Listem-Fergana»ning rentgen uskunalariga hozirdanoq talab yuqori. Bu yerda ishlab chiqarilgan dastlabki «Smart DR» raqamli rentgen apparati chet ellardagi muqobillaridan uch barobar arzon. Masalan, uning narxi 50 ming АQSh dollarini tashkil etadi. «Philips» kompaniyasining shu kabi texnikasi 144 ming dollar, «Siemens» kompaniyasiniki esa 168 ming dollar atrofida baholanadi. «Smart DR» rentgen apparatida soatiga 15 mijozni tekshiruvdan oʼtkazish mumkin. Olingan tasvirlar kompyuter xotirasida 5 yilgacha saqlanadi. Bu kasalliklar dinamikasini kuzatishda muhim ahamiyatga ega. Tasvirni internet orqali yuborish ham mumkin. Bu boshqa shifokorlar bilan masofadan turib maslahatlashish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari aholi salomatligini mustahkamlashda toʼgʼri tashxis qoʼyish muhimligi, tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija berishini taʼkidladi. Shavkat Mirziyoev endi korxonada mahalliylashtirish darajasini oshirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, xodimlar malakasini yuksaltirish boʼyicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda «Hyundai» kompaniyasi bilan hamkorlikda «Qoʼqon» erkin iqtisodiy zonasida elektromobillar ishlab chiqarish, Vodil koʼmir konida koʼmir qazib chiqarish, toshdan ekologik toza qogʼoz ishlab chiqarishga oid rejalar, «Fargʼonaazot» va «Qoʼqonsuperfosfat» aktsiyadorlik jamiyatlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan loyihalar muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев: «Производство медицинского оборудования внутри страны даст хорошие результаты как в экономическом, так и в социальном плане»
Шавкат Мирзиёев посетил СП «Listem-Fergana» в городе Фергане. Совместное предприятие, созданное совместно с Южной Кореей, производит рентгеновское оборудование. Это единственное не только в стране, но и в регионе предприятие, производящее высокотехнологичное медицинское оборудование. Общая стоимость проекта предприятия составляет 8 миллионов долларов США, производственной мощностью 300 единиц рентгеновского оборудования двух видов в год. На первом этапе рабочими местами были обеспечены 35 человек. К концу года планируется создать около ста новых рабочих мест.
В настоящее время идет реализация следующего этапа. В результате, планируется увеличить годовой объем производства на 500 единиц, а ассортимент продукции до 10. Это поможет заменить импортное медицинское оборудование и обеспечить отечественный рынок доступным и качественным оборудованием. После перехода на полную мощность, предприятие планирует начать экспорт продукции.
Рентгеновские оборудования «Listem-Fergana» уже пользуется высоким спросом. Первое рентгеновский аппарат «Smart DR», произведённый предприятием, в три раза дешевле, чем любой другой аналогичный зарубежный. Например, аппарат местного производства стоит 50 тысяч долларов США. Аналогичный аппарат от компании Philips стоит около 144 тысяч долларов США, от Siemens - 168 тысяч долларов США. На рентгеновском аппарате Smart Dr можно обследовать до 15 клиентов в час. Изображения хранятся в памяти компьютера до 5 лет. Это важно для слежения за динамикой заболеваний. Также есть возможность отправки изображения по интернету, что позволяет консультироваться с другими врачами удаленно.
Глава нашего государства подчеркнул важность правильной диагностики для укрепления здоровья населения, а также тот факт, что производство медицинского оборудования в нашей стране может дать хорошие результаты как в экономическом, так и в социальном плане. Шавкат Мирзиёев поручил предприятию увеличить локализацию, развивать производственную кооперацию и повышать квалификацию сотрудников.
Там же был обсуждён ряд проектов, такие как производство электромобилей на территории свободной экономической зоны «Коканд» совместно с компанией Hyundai, добыча угля на шахте «Водиль», модернизация акционерных обществ «Ферганаазот» и «Кокандсуперфосфат».
Президент одобрил проекты и подчеркнул необходимость уделения особого внимания их качественной реализации и срокам.