Shavkat Mirziyoev: Tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija beradi
Shavkat Mirziyoev: Tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija beradi.
Shavkat Mirziyoev Fargʼona shahridagi «Listem-Fergana» qoʼshma korxonasini borib koʼrdi. Janubiy Koreya bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur qoʼshma korxonada rentgen asbob-uskunalari ishlab chiqariladi. Bu nafaqat yurtimiz, balki mintaqada yuqori texnologiyali tibbiy texnika tayyorlaydigan yagona zavod hisoblanadi. Korxona loyihasining umumiy qiymati 8 million dollar boʼlib, yiliga ikki turdagi 300 dona renten apparati ishlab chiqarishga moʼljallangan. Birinchi bosqich doirasida 35 kishi ish bilan taʼminlangan. Yil yakuniga qadar yana yuzga yaqin ish oʼrni yaratilishi koʼzda tutilgan.
Hozirda keyingi bosqichni hayotga tatbiq etish ustida ish olib borilyapti. Buning natijasida yillik ishlab chiqarish quvvatini 500 donaga, mahsulotlar turini 10 dan oshirish rejalashtirilgan. Bu shu paytgacha katta valyuta mablagʼlari evaziga import qilinayotgan tibbiy uskunalar oʼrnini toʼldirish, ichki bozorni arzon va yuqori sifatli jihozlar bilan taʼminlashga xizmat qiladi. Korxona toʼla quvvat bilan ishlay boshlagach, mahsulotni eksportga yoʼnaltirish ham moʼljallangan.
«Listem-Fergana»ning rentgen uskunalariga hozirdanoq talab yuqori. Bu yerda ishlab chiqarilgan dastlabki «Smart DR» raqamli rentgen apparati chet ellardagi muqobillaridan uch barobar arzon. Masalan, uning narxi 50 ming АQSh dollarini tashkil etadi. «Philips» kompaniyasining shu kabi texnikasi 144 ming dollar, «Siemens» kompaniyasiniki esa 168 ming dollar atrofida baholanadi. «Smart DR» rentgen apparatida soatiga 15 mijozni tekshiruvdan oʼtkazish mumkin. Olingan tasvirlar kompyuter xotirasida 5 yilgacha saqlanadi. Bu kasalliklar dinamikasini kuzatishda muhim ahamiyatga ega. Tasvirni internet orqali yuborish ham mumkin. Bu boshqa shifokorlar bilan masofadan turib maslahatlashish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari aholi salomatligini mustahkamlashda toʼgʼri tashxis qoʼyish muhimligi, tibbiy jihozlarni yurtimizda ishlab chiqarish ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan yaxshi natija berishini taʼkidladi. Shavkat Mirziyoev endi korxonada mahalliylashtirish darajasini oshirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, xodimlar malakasini yuksaltirish boʼyicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda «Hyundai» kompaniyasi bilan hamkorlikda «Qoʼqon» erkin iqtisodiy zonasida elektromobillar ishlab chiqarish, Vodil koʼmir konida koʼmir qazib chiqarish, toshdan ekologik toza qogʼoz ishlab chiqarishga oid rejalar, «Fargʼonaazot» va «Qoʼqonsuperfosfat» aktsiyadorlik jamiyatlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan loyihalar muhokama qilindi.

Shavkat Mirziyoyev: “Local Production of Medical Equipment Has Economic and Social Benefits”
Shavkat Mirziyoyev has visited Listem-Fergana JV in Fergana. The joint venture, established jointly with South Korea, produces X-ray equipment. This is the only enterprise not only in the country, but also in the region that produces high-tech medical equipment. The total project cost of the enterprise is 8 million USD, with an initial production capacity of 300 units of X-ray equipment of two types per year. At the first stage of the project, 35 people received jobs. By the end of the year, it the enterprise is planning to create about a hundred new jobs.
The next stage is currently underway. As a result, the annual production will be increased to 500 units, and the product range to 10. This will help replace imported medical equipment and provide the domestic market with affordable and high-quality equipment. After the transition to full capacity, the company plans to begin exporting products.
X-ray equipment Listem-Fergana is already in high demand. The first Smart DR X-ray unit produced by the enterprise is three times cheaper than any other similar foreign device. For example, a local device costs 50 thousand USD. A similar device from Philips Company costs about 144 thousand USD, from Siemens - 168 thousand USD. The Smart Dr X-ray unit can examine up to 15 patients per hour. Images are stored in computer memory up to 5 years. This is important for tracking the dynamics of diseases. It is also possible to send images via the Internet, which allows to consult with other doctors remotely.
The head of our state emphasized the importance of correct diagnosis for improving the health of the population, as well as the fact that the production of medical equipment in our country has economic and social benefits. Shavkat Mirziyoyev instructed the company to increase localization, develop production cooperation and improve the skills of employees.
A number of projects were also discussed there, including the production of electric vehicles on the territory of the Kokand free economic zone together with Hyundai, coal mining at the Vodil mine, modernization of the Ferganaazot and Kokandsuperphosphate joint-stock companies.
The President approved the projects and stressed the need to pay special attention to the quality of their implementation and deadlines.