Sog‘liqni saqlash vaziri tomonidan tasdiqlangan O‘zbekiston tarixida ilk elektron hujjat qabul qilindi va Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi
Adliya vazirligining tashabbusi bilan 2019 yildan boshlab qonun hujjatlari loyihalarini ishlab chiqish, vazirliklar va idoralar o‘rtasida kelishish elektron tizim (project.gov.uz) orqali amalga oshirilishi yo‘lga qo‘yilgan edi. O‘tgan davr mobaynida 5874 ta loyihalar mazkur tizim orqali elektron tarzda kelishildi, shundan 5797 tasi vazirlik tomonidan huquqiy ekspertizadan o‘tkazildi. Ushbu sohada elektron tizimning joriy etilganligi ayniqsa pandemiya davrida o‘zining yaqqol samarasini namoyon etdi.
Bugun qonun ijodkorligi sohasida raqamli texnologiyalarni joriy etishning yangi bosqichiga o‘tilmoqda. 2020 yil 1 iyul kuni O‘zbekiston tarixida ilk elektron hujjat qabul qilindi va Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Mazkur hujjat sog‘liqni saqlash vaziri tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, unga asosan tibbiyot xodimlari tomonidan bemorlarga retsept yozishda dori vositalarining savdo nomini emas, balki uning tarkibidagi taʼsir qiluvchi moddalarni yozish talab etiladi. Bu esa fuqarolarga tarkibi bir xil bo‘lgan dori vositalarini o‘zlarining xohishiga asosan sotib olishlariga imkoniyat yaratadi, shuningdek tibbiyot xodimlari o‘rtasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaviy holatlarni, tibbiyot xodimlari va farmatsevtika kompaniyalari o‘rtasidagi noqonuniy kelishuvlarni oldini olishga xizmat qiladi.
Elektron tizimning joriy etilishi bir qator qulaylik va yengilliklar yaratadi:
• Adliya vazirligiga kiritilayotgan hujjat qog‘oz shaklida berilmaydi va muhr bilan tasdiqlanmaydi;
• vazirlik va idoralar bilan kelishish uchun elektron raqamli imzodan foydalaniladi;
• hujjatlar bir vaqtning o‘zida jamoatchilik muhokamasidan o‘tkaziladi;
• hujjatlarni qabul qilish uchun alohida adliya vazirining buyrug‘i qabul qilinmaydi, ular unikal raqam berilgan holda elektron davlat reyestriga kiritiladi hamda davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi;
• davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan hujjatlar avtomatik ravishda Qonun hujjatlari maʼlumotlari milliy bazasida (www.lex.uz) chop etiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, hujjatlarni ishlab chiqish, kelishish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning elektron tizimiga o‘tish “Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirilgan muhim qadamlardan biri bo‘lib, davlat organlari va tashkilotlari o‘rtasida qog‘ozsiz hujjat almashinuvini kengaytirish, byurokratiyani qisqartirish, bu sohada raqamli texnologiyalarni joriy etish va normativ hujjatlar qabul qilish jarayonini shaffof va tez amalga oshirishga xizmat qiladi.

Министерством юстиции Узбекистана принят и зарегистрирован первый электронный документ, утвержденный министром здравоохранения
По инициативе Министерства юстиции Узбекистана с 2019 года была запущена электронная система www.project.gov.uz, по которой разработка законопроектов, согласование между министерствами и ведомствами должна осуществляться через данную систему. За прошедший период через эту систему в электронном виде было одобрено 5 874 проекта, из которых 5 797 прошли юридическую экспертизу министерства. Внедрение электронной системы в этой сфере показало свою эффективность, особенно в период пандемии.
Сегодня законотворчество выходит на новый этап внедрения цифровых технологий. 1 июля 2020 года был принят и зарегистрирован в Министерстве юстиции первый в истории Узбекистана электронный документ.
Данный документ был утверждён министром здравоохранения, согласно которому медицинские работники в рецепте должны указывать активные ингредиенты, а не торговое название лекарства. Это позволит гражданам приобретать лекарства с таким же составом по своему усмотрению, а также предотвратит возможные случаи коррупции среди медицинских работников, незаконные соглашения между медицинским персоналом и фармацевтическими компаниями.
Внедрение электронной системы даёт ряд удобств и преимуществ:
• документ, предоставляемый в Министерство юстиции, не подается в бумажном виде и не подтверждаются печатью;
• для согласования с министерствами и ведомствами используется электронная цифровая подпись;
• документы подлежат одновременному общественному обсуждению;
• к приёму документов не требуется специальное распоряжение министра юстиции, они вносятся в электронный государственный реестр и регистрируются с помощью уникального номера;
• документы, прошедшие государственную регистрацию автоматически публикуются в Национальной базе данных законодательства (lex.uz).
Одним словом, разработка документов, согласование и переход на электронную государственную регистрацию - один из важных шагов, предпринятых в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» для расширения безбумажного документооборота между государственными органами и организациями, сокращения бюрократии и служит внедрению цифровых технологий, а также прозрачному и быстрому принятию нормативных документов.