O‘zbekiston Respublikasi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori BAYER kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston II xalqaro farmatsevtika forumi doirasida Germaniyaning BAYER kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda O‘zbekistonda farmatsevtika bozorini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va BAYER kompaniyasi bilan ilmiy-texnologik hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Kompaniya vakillari O‘zbekistonning retseptsiz sotiladigan dori vositalari bozorida biznesni uzoq muddatli rivojlantirishdan manfaatdor ekanligini ta’kidlab o‘tdilar. Shuningdek, kompaniya vakillari Germaniya tomoni bilan ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatishda amaliy yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida BAYER kompaniyasi mamlakatimizda onalik va bolalikni qo‘llab-quvvatlash dasturining asosiy yo‘nalishlarini amalga oshirishga ko‘maklashish chora-tadbirlari, shu jumladan, kompleks vitaminli qo‘llab-quvvatlashdan foydalanishning potensial ijobiy ta’siri bo‘yicha ijtimoiy-iqtisodiy tadqiqot o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlarni muhokama qilish maqsadida O‘zbekiston Respublikasining yetakchi mutaxassislari ishtirokida uchrashuv o‘tkazishga tayyor ekanligini e’lon qildi.

The Director of the Pharmaceutical industry development agency Ministry of Investments, Industry and trade of the Republic of Uzbekistan
As part of the Second International Pharmaceutical Forum of Uzbekistan, a meeting was held with representatives of the German company Bayer. At the meeting, parties discussed priority areas for the development of the pharmaceutical market in Uzbekistan and prospects for scientific and technological cooperation with Bayer.
Representatives of the company confirmed their interest in the long-term development of business in the over-the-counter drugs market of Uzbekistan. The company noted the difficulties that create barriers to successful activity, in particular: the process of registration of new medicines and the high level of tax burden on drugs registered as dietary supplements.
At the end of the meeting, the representatives of the Company expressed their readiness to assist in establishing business contacts with the German side. The company announced an upcoming meeting with leading experts of the Republic of Uzbekistan to discuss measures to facilitate the implementation of the main directions of the motherhood and childhood support program, including conducting a socio-economic study on the potential positive effect of using complex vitamin support.
For information, the forum, which was attended by the heads of more than 250 largest pharmaceutical companies, discussed the most current issues of the industry.