Tibbiy buyumlar va tibbiy texnika realizasiyasi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30 avgust sanasida Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi majlislar zalida tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani Davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, ularni O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirish va realizatsiya qilish to‘g‘risida tartibni belgilovchi normativ xujjatlarni qayta ko‘rib chiqish masalalari bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi rahbariyati, “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi” DUK mutaxassislari, “O‘zbekiston tibbiyot buyumlari ishlab chiqaruvchilari va yetkazib beruvchilari assotsiatsiyasi” vakillari hamda sohada faoliyat yuritayotgan bir guruh tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani O‘zbekiston hududiga olib kirish va davlat ro‘yxatdan o‘tkazish tartibini soddalashtirish, shuningdek, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani sertifikatlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tadbirkorlarni qiynayotgan muammolarni o‘rganish va ularni tahlil qilish hamda tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani Davlat ro‘yxatdan o‘tkazishda belgilangan tartibga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha ishchi guruh tuzishga kelishib olindi.

The Agency hosted entrepreneurs engaged in selling medical products and medical equipment
On August 30, 2022, the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry held a meeting on the issues of revising the regulatory documents defining the procedure for the State registration of medical products and medical equipment, their importation and sale in the territory of the Republic of Uzbekistan.
The leadership of the Agency, specialists of the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment, representatives of the Association of Manufacturers and Suppliers of Medical Products of Uzbekistan, and a group of businessmen operating in the field participated in the event.
At the meeting, the issues of bringing medical supplies and medical equipment into the territory of Uzbekistan and simplifying the state registration procedure, as well as the issues of certification of medical supplies and medical equipment, were discussed.
In the end, participants agreed to create a working group to study and analyze the problems that plague entrepreneurs and to make changes to the procedure for state registration of medical equipment and medical equipment.