Davlat markazi Turkiyaning "Abdi Ibrahim" kompaniyasi bilan o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yadi
“Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi” mutaxassislaridan iborat ishchi guruh xizmat safari bilan Turkiya davlatida bo‘lib turgani haqida xabar bergan edik.
Mazkur xizmat safari Turkiya farmbozorida so‘ngi 20 yil davomida yetakchi bo‘lib kelayotgan "Abdi Ibrahim" kompaniyasiga tashrif bilan davom etdi.
Tashrifda ishchi guruh vakillari "Abdi Ibrahim" kompaniyasi tarkibida akkreditatsiyadan o‘tgan Turkiyadagi birinchi ilmiy-tadqiqot markazi laboratoriyalari faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Shuningdek uchrashuv davomida, O‘zbekistonga investitsiya kiritish jumladan, "Abdi Ibrahim" kompaniyasini mahsulotlarini yurtimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif yakunida Davlat markazining sinov markazlari va laboratoriyalari mutaxassislari uchun joriy yilning 11-14 oktyabr kunlari turk kompaniyasi mutaxassislari ishtirokida qisqa muddatli malaka almashinishni tashkillashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Maʼlumot uchun "Abdi Ibrahim" kompaniyasi dunyonining 60dan ortiq davlatiga o‘z mahsulotlarini eksportini yo‘lga qo‘ygan, 110 yildan buyon faoliyat yuritib kelayotgan dunyodagi nufuzli farmatsevtika kompaniyalaridan biri hisoblanadi.

The State Center establishes cooperation with the Turkish company "Abdi Ibrahim."
We reported that the working group of specialists of the State Center for Expertise and Standardization of Medicines, Medical Products, and Medical Equipment is on a business trip to Turkey.
This business trip continued with a visit to the "Abdi Ibrahim" company, which has been a leader in the Turkish pharmaceutical market for the past 20 years.
During the visit, the working group representatives got acquainted with the activities of the laboratories of the first accredited research center in Turkey within the company "Abdi Ibrahim."
Also, during the meeting, the sides discussed investment issues in Uzbekistan, including the production of products of the "Abdi Ibrahim" company in our country.
At the end of the visit, the parties agreed to organize a short-term exchange program with specialists from the Turkish company. It will be designed for the experts of the testing centers and laboratories of the State Center on October 11-14 of this year.
For information, "Abdi Ibrahim" company is one of the world's most prestigious pharmaceutical companies, exporting its products to more than 60 countries and operating for 110 years.