Hindistonning Avantika Medex kompaniyasi O‘zbekiston farmatsevtika tarmog‘iga sarmoya kiritishga tayyor
Shu kunlarda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligida Hindistonning Avantika Medex Pvt Ltd kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar hamkorlik masalalari, xususan, yurtimizda farmatsevtika korxonasini qurish bo‘yicha kelishuvlarni amalga oshirishni muhokama qildilar.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Alisher Temirov mehmonlarga  Farmagentlikning asosiy vazifalaridan biri bo‘lmish farmatsevtika sohasini rivojlantirish ekanlini aytib o‘tdi va O‘zbekistonning ushbu sohadagi investitsion jozibadorligi to‘g‘risida maʼlumot berdi. Xususan, farmatsevtika erkin zonalari va klasterlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirishdagi afzalliklarga alohida eʼtibor qaratdi.
O‘z navbatida, Avantika Medex kompaniyasi rahbari janob Lalbabu Singx yig‘ilganlarni kompaniya faoliyati bilan tanishtirdi va korxona ko‘p yillar davomida dori-darmonlarni ishlab chiqarish bo‘yicha Hindiston bozorida yetakchi o‘rinlardan birini egallab kelayotganini va farmatsevtika mahsulotlarini sotishda yetarlicha tajribaga ega ekanligini taʼkidladi.
Maʼlumki, bu yil Toshkent viloyatida Tashkent Pharma Park farmatsevtika klasterini qurish bo‘yicha ulkan loyihani amalga oshirishga kirishildi. Uchrashuvda ishtirok etgan Tashkent Pharma Park klasteri direktori v.b. Sanjar Babadjanov mehmonlarga farmatsevtika klasteri ishtirokchilari uchun yaratilgan sharoit va imtiyozlar to‘g‘risida maʼlumot berdi.
“O‘zbekistondagi qulay sarmoyaviy muhitni hisobga olgan holda, Avantika Medex talab qilinadigan import o‘rnini bosuvchi dori vositalari ishlab chiqarish loyihasini mahalliylashtirish niyatida. Sarmoyaning taxminiy hajmi 10 million AQSH dollarini tashkil etadi”, deya qiziqish bildirdi janob Lalbabu Singx.
Muzokaralar yakunida kompaniya vakillari ushbu loyiha uchun joyni tanlash va tanishish uchun Tashkent Pharma Park klasteri hududiga tashrif buyurishni rejalashtirdilar. Tomonlar loyihani amalga oshirish uchun aniq chora-tadbirlar yuzasidan tarmoq jadvalini ishlab chiqishga kelishib oldilar. Avantika Medex kompaniyasi vakillarining O‘zbekistonga tashrifi davom etmoqda.

Индийская Avantika Medex готова инвестировать в фармацевтическую отрасль Узбекистана
На днях в Агентстве по развитию фармацевтической отрасли прошла встреча с представителями компании “Avantika Medex Pvt Ltd” (Индия), в ходе которого обсуждались вопросы сотрудничества, в частности дальнейшая реализация договоренностей по строительству фармацевтического предприятия.
Заместитель директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Алишер Темиров проинформировал гостей об основных задачах Агенства по развитию фармацевтической отрасли, инвестиционной привлекательности фармацевтической отрасли Республики Узбекистан, в частности о преимуществах в реализации инвестиционных проектов в фармацевтических свободных экономических зонах и кластерах.
Со своей стороны руководитель компании Avantika Medex господин Лалбабу Сингх презентовал деятельность компании и отметил, что на протяжении многих лет компания занимает одно из лидирующих положений на рынке Индии в сфере производства лекарственных средств и имеет достаточный опыт в реализации фармацевтической продукции в Узбекистане.
Известно, в этом году начался грандиозный проект по строительству в Ташкентской области Фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park». Присутствующий на встрече и. о. директора фармацевтического кластера Санжар Бабаджанов ознакомил индийскую сторону об условиях и льготах, созданных для участников фармацевтического кластера.
«Учитывая благоприятный инвестиционный климат в Узбекистане, компания Avantika Medex намерена локализировать проект по производству востребованных импортозамещающих лекарственных средств. Предполагаемый объём инвестиции составляет около 10 миллионов долларов США», - выразил свою заинтересованность в сотрудничестве господин Лалбабу Сингх.
По итогам переговоров представители компании запланировали посещение территории «Tashkent Pharma Park» для ознакомления и выбора локации для данного проекта. Стороны договорились разработать сетевой график реализации проекта с указанием конкретных мероприятий и сроков. Визит представителей компании в Узбекистан продолжается.