Hindistonning Avantika Medex kompaniyasi O‘zbekiston farmatsevtika tarmog‘iga sarmoya kiritishga tayyor
Shu kunlarda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligida Hindistonning Avantika Medex Pvt Ltd kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar hamkorlik masalalari, xususan, yurtimizda farmatsevtika korxonasini qurish bo‘yicha kelishuvlarni amalga oshirishni muhokama qildilar.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Alisher Temirov mehmonlarga  Farmagentlikning asosiy vazifalaridan biri bo‘lmish farmatsevtika sohasini rivojlantirish ekanlini aytib o‘tdi va O‘zbekistonning ushbu sohadagi investitsion jozibadorligi to‘g‘risida maʼlumot berdi. Xususan, farmatsevtika erkin zonalari va klasterlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirishdagi afzalliklarga alohida eʼtibor qaratdi.
O‘z navbatida, Avantika Medex kompaniyasi rahbari janob Lalbabu Singx yig‘ilganlarni kompaniya faoliyati bilan tanishtirdi va korxona ko‘p yillar davomida dori-darmonlarni ishlab chiqarish bo‘yicha Hindiston bozorida yetakchi o‘rinlardan birini egallab kelayotganini va farmatsevtika mahsulotlarini sotishda yetarlicha tajribaga ega ekanligini taʼkidladi.
Maʼlumki, bu yil Toshkent viloyatida Tashkent Pharma Park farmatsevtika klasterini qurish bo‘yicha ulkan loyihani amalga oshirishga kirishildi. Uchrashuvda ishtirok etgan Tashkent Pharma Park klasteri direktori v.b. Sanjar Babadjanov mehmonlarga farmatsevtika klasteri ishtirokchilari uchun yaratilgan sharoit va imtiyozlar to‘g‘risida maʼlumot berdi.
“O‘zbekistondagi qulay sarmoyaviy muhitni hisobga olgan holda, Avantika Medex talab qilinadigan import o‘rnini bosuvchi dori vositalari ishlab chiqarish loyihasini mahalliylashtirish niyatida. Sarmoyaning taxminiy hajmi 10 million AQSH dollarini tashkil etadi”, deya qiziqish bildirdi janob Lalbabu Singx.
Muzokaralar yakunida kompaniya vakillari ushbu loyiha uchun joyni tanlash va tanishish uchun Tashkent Pharma Park klasteri hududiga tashrif buyurishni rejalashtirdilar. Tomonlar loyihani amalga oshirish uchun aniq chora-tadbirlar yuzasidan tarmoq jadvalini ishlab chiqishga kelishib oldilar. Avantika Medex kompaniyasi vakillarining O‘zbekistonga tashrifi davom etmoqda.

Indian Avantika Medex Ready to Invest in Uzbekistan’s Pharmaceutical Industry
These days, the Pharmaceutical Industry Development Agency has held a meeting with representatives of Avantika Medex Pvt Ltd, India, during which issues of cooperation were discussed, in particular, the further implementation of agreements on the construction of a pharmaceutical enterprise.
Alisher Temirov, Deputy Director of the Pharmaceutical Industry Development Agency, informed the guests about the main tasks in the activities of the Agency, as well as the investment attractiveness of the pharmaceutical industry of Uzbekistan, in particular about the advantages in the implementation of investment projects in pharmaceutical free zones and clusters.
For his part, Mr. Lalbabu Singh, Director of Avantika Medex Pvt Ltd, presented the company’s activities and noted that for many years the company has occupied one of the leading positions in the Indian market in the production of medicines and has sufficient experience in the sale of pharmaceutical products.
It is known that a grandiose project got started this year in Tashkent region -construction of Tashkent Pharma Park Pharmaceutical Cluster. Sanjar Babadjanov, acting Director of this pharmaceutical cluster, attended the meeting and informed the Indian side about the conditions and benefits created for the pharmaceutical cluster actors.
“Given the favorable investment climate in Uzbekistan, Avantika Medex intends to localize a project for the production of demanded import-substituting medicines. The estimated volume of investment is about 10 million USD,” said Mr. Lalbabu Singh, expressing his interest in cooperation.
Following the negotiations, representatives of the company planned to visit the territory of Tashkent Pharma Park Cluster to get acquainted and select a location for this project. The parties agreed to develop a network schedule for the implementation of the project. The visit of Avantika Medex Company’s representatives to Uzbekistan continues.