Hamkorlik aloqalari eʼtibor markazida
Joriy yilning 10 fevral kuni O‘zbekiston va Hindiston rasmiylari ishtirokida bo‘lib o‘tgan virtual uchrashuv “Farmatsevtika sohasida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari” mavzusiga bag‘ishlandi.
Hindistoning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekistonning Hindistondagi elchixonasi ko‘magida tashkil etilgan uchrashuv respublika vazirliklari va idoralari vakillarini videokonferensaloqa shaklidagi uchrashuvda birlashtirdi.
Uchrashuvda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan Direktor o‘rinbosari Alisher Temirov, Xalqaro aloqalar va investitsiyalarni jalb qilish boshqarmasi boshlig‘i Rahima Madraimova va bosh mutaxassis Jamshid Eshmurodov ishtirok etishdi.
Alisher Temirov Hindiston tomonini respublikamizning jadal rivojlanayotgan farmatsevtika sanoatidagi holat bilan tanishtirib, ushbu sohasining sarmoyaviy jozibadorligiga urg‘u berdi. Shuningdek, mamlakatning qo‘shni davlatlarga eksport qilish uchun qulay joylashganligini ham alohida taʼkidladi. Farmatsevtika sohasidagi O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi munosabatlar va hamkorlikning har yili o‘sib borayotganligi haqida ham gapirib o‘tdi.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Direktor o‘rinbosari Hindistonning Toshkentdagi elchixonasi va O‘zbekistonning Dehlidagi elchixonasini Hindistondagi farmatsevtika kompaniyalari bilan aloqalarni o‘rnatishda, shuningdek, yangi sarmoyaviy loyihalarga zamin yaratish maqsadida farmatsevtika ishlab chiqaruvchi korxonalari bilan forumlar tashkil etishda ko‘maklashishga chaqirdi.
Uchrashuvda, shuningdek, hind farmatsevtika kompaniyalari bilan O‘zbekistonda biotexnologik dori voistalarini, shu jumladan COVID-19 ga qarshi vaksinalarni ishlab chiqarish va mahalliylashtirish bo‘yicha hamkorlik aloqalarini o‘rnatish istiqbollarini muhokama qilishga alohida eʼtibor qaratildi.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining Xalqaro aloqalar va investitsiyalarni jalb qilish boshqarmasi boshlig‘i Rahima Madraimova Agentlik va O‘zbekistoning Hindistondagi elchixonasi sayi-harakatlari bilan “Bharat Biotech” kompaniyasi bilan kelishuvga erishilganligi va vaksinalar bilan taʼminlash bo‘yicha Memorandum imzolanganligi haqida gapirdi.
Hindistoning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi janob Manish Prabxat Hindiston farmatsevtika kompaniyalari bilan uchrashuvlar tashkil etishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Shuningdek, Hindiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan o‘tkazilishi rejalashtirilgan ko‘rgazma haqida maʼlumot berdi.
Videokonferensaloqa uchrashuvi yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar farmatsevtika sohasida yana-da yaqin hamkorlik qilish va o‘zaro manfaatli yaloqalarni yana-da rivojlantirish to‘g‘risida kelishib oldilar.

Партнёрские связи в фокусе
Перспективы развития сотрудничества в фармацевтической сфере между Узбекистаном и Индией стало темой виртуальной встречи официальных лиц двух стран 10 февраля текущего года.
Встреча, организованная Посольством Индии в Узбекистане при содействии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и Посольства Узбекистана в Индии, в формате видеоконференцсвязи собрала представителей министерств и ведомств республики.
На встрече со стороны Агентства по развитию фармацевтической отрасли участвовали Заместитель директора Алишер Темиров, начальник Управления международных связей и привлечения инвестиций Рахима Мадраимова и главный специалист Жамшид Эшмурадов.
Алишер Темиров проинформировал индийскую сторону о динамично развивающейся фармацевтической отрасли и об инвестиционной привлекательности Республики Узбекистан, также подчеркнул удобное расположение страны для осуществления экспорта в соседние страны. Особо отметил важность отношений и сотрудничества Узбекистана и Индии в фармацевтической сфере, которая растёт с каждым годом.
Заместитель директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли выразил необходимость оказания содействия Посольства Индии в Ташкенте и Посольства Узбекистана в Дели в налаживании контактов с фармацевтическими компаниями Индии, а также в организации форумов с индийскими фармацевтическими производственными предприятиями в целях инициирования новых инвестиционных проектов.
Также, на встрече особое внимание было уделено обсуждению перспектив налаживания партнерских связей с индийскими фармацевтическими компаниями по производству и локализации на территории Узбекистана биотехнологических лекарственных средств, в том числе вакцины против COVID-19.
Начальник Управления международных связей и привлечения инвестиций Агентства по развитию фармацевтической отрасли Рахима Мадраимова отметила, что благодаря усилиям Агентства и Посольства Узбекистана в Индии было достигнута договорённость с компанией «Bharat Biotech» и подписан Меморандум касательно обеспечения вакцинами.
Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Узбекистане господин Маниш Прабхат выразил готовность оказать содействие в организации встреч с фармацевтическими компаниями Индии. А также, осведомил о планируемой выставке,  организуемой со стороны Торговой Промышленной Палаты Индии.
По итогам виртуальной встречи, участники договорились о более плотном сотрудничестве в фармацевтической сфере и дальнейшем развитии взаимовыгодных связей.